Nejstarším závodníkem 16. ročníku Strakonického běhu byl pětasedmdesátiletý Jaroslav Gaman z Havířova. „Byl jsem tady už hodněkrát. Letos jsem přijel s vnoučaty. Vnučka mě v závodu porazila, ale vnuk se držel jen půl trati, pak jsem mu utekl,“ vypráví běžec, který 5280 metrů dlouhou trať uběhl za 29:17 minut. „Do padesáti jsem se věnoval fotbalu a hokeji, pak mě začalo bavit běhat,“ zmiňuje a dodává, že příští rok si určitě přijede zaběhat znovu.

Trasa závodu byla letos kvůli rekonstrukci Velkého náměstí jiná než obvykle a o 213 metrů kratší. Do běhu se přihlásilo 76 účastníků, kteří byli rozděleni do jedenácti kategorií. „Obvykle bývá kolem stovky závodníků, tento rok je účast slabší,“ konstatovala jedna z organizátorů závodu Zdeňka Koubová.

Mezi mladší z běžců patřil jedenáctiletý Miroslav Mikšl, který se ve své kategorii žáků umístil na čtvrtém místě s časem 24:57 minut. Strakonického běhu se účastní už potřetí. „Běžím s tátou a s bráchou. Příští rok to určitě zopakujeme,“ říká.

Dosavadní rekord běhu je 16,01 minuta z roku 2004, kdy byla trasa dlouhá 5493 metrů.