Kdy festival oficiálně začíná a jak a kde jeho zahájení proběhne?
Festival začíná ve čtvrtek 26. srpna v 18.30 hodin. Zahájení proběhne v nových prostorách v Rytířském sále na strakonickém hradě. Zde to bude pouze pro zvané hosty a sponzory. Program bude pokračovat průvodem, který se začne řadit v 19 hodin před domem kultury a v 19.30 hodin by měl vyjít. Vzhledem k rekonstrukci Velkého náměstí bude letos čtvrteční i nedělní průvod stejný.

Pokuste se, prosím, alespoň částečně nastínit program festivalu. . .
Na víkend je připraveno minimálně kolem dvaceti programů, které jsou žánrově různorodé od rocku až po vážnou a duchovní hudbu. Všude jsou pochopitelně zastoupeny dudy. Hlavní koncerty budou v pátek a v sobotu od 20 hodin na 2. hradním nádvoří a v areálu letního kina. V letním kině proběhne i nedělní galakoncert. Kromě hlavních jsou připraveny i volné scény. Jedna bude během soboty a neděle na Palackého náměstí, další, večerní, před měšťanským pivovarem, třetí scéna bude v prostorách mezi hradem a letním kinem a bude nově určena nejmenším návštěvníkům. Bude připraven program pro děti od tří let. To je letos úplně poprvé.

Zmínila jste jednu letošní novinku. Můžeme se těšit ještě na něco, co dosud na festivalu nebylo?
Například proběhne samostatný koncert středověké hudby, což jsme minulý ročník zkusili jako doprovodný program a jelikož byl o to mezi lidmi zájem, dostane letos koncert větší prostor. Novinkou bude také evropské setkání výrobců dud, které bude probíhat na 3. hradním nádvoří.

Kolik letos vystoupí souborů?
Co se týče zahraničních hostů, vystoupí dvacet souborů z osmnácti evropských zemí. Dále vystoupí sedm dětských souborů a dvaadvacet souborů z Čech a Moravy.

Bude tu nějaký soubor poprvé?
To nemůžu říct úplně jistě, ale poslední čtyři ročníky, co se na organizaci festivalu podílím, tady nebylo například Bělorusko či Maďarsko.

Záštitu nad dudáckým festivalem letos převzal prezident České republiky Václav Klaus. Jak bude do programu zapojen?
Je to docela složité. Pan prezident bude mít proslov k hostům a divákům na kasací a rádi bychom ho zapojili i do dalšího programu, ale zatím není nic jisté, je to ještě v jednání.

Co nejvíce ovlivňuje návštěvnost festivalu?
Je to každopádně počasí. Ale musím říct a zaklepat, že jsem zatím nezažila, aby nepřízeň počasí festival nějak zásadně ohrozila. Stalo se, že pršelo, ale návštěvníci se většinou ani přesto nenechali odradit.

Opakují se na festivalu stále stejné soubory nebo jsou každý rok jiné?
To se takhle nedá říct, soubory si vybírá programová rada festivalu, takže některé se opakují, jindy se přibírají nové. Zajímavostí je, že skotský soubor tu bude letos už poosmnácté, což znamená, že vynechal pouze jeden ročník. Dá se říct, že je to takový talisman festivalu.