V pondělí 16. srpna byla prohlášena další část revitalizace Velkého náměstí za dokončenou. Lidé si hluboce oddechli. A to jak každodenní chodci procházející náměstím, tak majitelé přilehlých obchodů. Na tvářích těch, kterých jsem se během mé hodinové reportáže ptala, byla vidět hlavně velká úleva, že je alespoň něco hotové.

Zatím se ale první polovina náměstí inspiruje pohádkou o Chytré horákyni. Je také dokončená a upravená a zároveň vlastně nedokončená. ,,Těžko o tom říkat něco, když to ještě není hotové. Lampy vypadají moderně, ale chtělo by to ještě něco k tomu,“ říká pan František, který se ve Strakonicích narodil. ,,Bez diskuzí je to lepší, než to bylo,“ říká. Připomíná současně i to, že dříve Strakonice trpěly výtky na to, že plnohodnotné náměstí neměly. ,,Lidem bylo trapné říkat těm, co se ptali, že vlastně stojí na náměstí. S prostorem mezi zástavbou se ale těžko něco dá udělat,“ dodává.

Město muselo počítat se ztíženou situací, prostor pro revitalizaci byl v podstatě širší ulice. Když se ale teď projdete po novém náměstí, můžete se více nadechnout. Optické rozšíření náměstí coby jedna z výhod je znát a dotazovaní se o ní zmínili pokaždé. ,,Bydlím tady jen tři roky a líbí se mi to, že se náměstí rozšířilo. Je tu více prostoru,“ říká Anna Pikrtová, která je nejvíce spokojená s dlažbou. V tom jsem s ní zajedno. Náměstí se zbavilo ,,kočičích hlav“, na kterých povážlivě nadskakovalo vše, co mohlo. Teď je pokryto žulovými deskami a drobnými žulovými kostkami, na méně exponovaných místech osázené zámkovou dlažbou.

PLUS: Velké náměstí se opticky rozšířilo, chodci mají k dispozici větší plochu a rozhled. Nejen zámková dlažba dělá místo čistším a více reprezentativním. Přibyly i plochy pro podélné parkování. Budoucí úpravy zeleně a umístění laviček by mohly poskytnout příjemné místo nejen k relaxaci.

Po ní se chodí lépe, takže za hodinu reportáže projdu náměstí vícekrát sem a tam. Povrch náměstí radikálně změnilo, co ale jeho sklon? To nejvíce překvapilo Helenu Maškovou. ,,Sběrače by nemusely utáhnout to, když přijde větší voda. Ta půjde do dolních domů. Působí to šikměji než předtím,“ říká a navrhuje spíše terasu, která by uvedla chodník do roviny.

,,Tajně jsem doufala, že se sem vrátí zeleň, i podle starých fotek tady byly stromy,“ doufá tak žena, která bydlí ve Strakonicích celý život, v to, že nová podoba náměstí připomene minulé doby, kdy náměstí bylo hezké a se stromy. Ukázalo se, že na zelené přírůstky čeká hodně obyvatel. To, že se s výsadbou vzrostlých stromů, keřů a trvalek čeká na vhodnější podzimní počasí, většina nevěděla.

Helena Mašková oceňuje nové osvětlení a myslí zároveň už i na vánoční výdobu, která se jí bude v novém líbit. Výměna veřejného osvětlení je jedním z toho, čeho si všimnete na první pohled. ,,Jen by nemusely být podle toho, co jsem slyšela, tak drahé,“ dodává hned Anna Kostnerová procházející kolem se svou dcerou. Překvapilo mě, že lampy se nikomu nezdály extravagatní, což svým způsobem jsou. U nich jsem zaznamenala jen kladné reakce. Na náměstí vyrostly odpadkové koše. Následovat bude instalace nových laviček a stojanů na kola. Své místo zde najde i socha Švandy Dudáka.

MINUS: Náměstí neztratilo moc ze svého původního sklonu. Panují obavy, že se déšť či sníh může hromadit na jednom prostoru. Nové kryty komunikací esteticky povedla, otázkou je, jestli vydrží zátěž projíždějících aut a jestli budou dobře schůdná a i v zimním období.

Když zaslechnu u obchodu ,,Textil“ rozhovor o náměstí, nedá mi to. ,,Mně se zdá, že je špatná viditelnost parkovacích míst. Třeba je to jen tím, že to je ještě zasypané štěrkem a pískem“ říká jedna ze zaměstnankyň zmíněného obchodu. Spolu s kolegyní se mohly konečně vrhnout do gruntování, díky výkopovým pracím je před většinou obchodů stále nepořádek. ,,Lidé hodně říkají, že dlažba bude ráno při jinovatce nebo když bude mokro a vlhko, klouzat,“ dodávají ale s tím, že to zhotovitelé staveb určitě mají nějak promyšlené.

V současné době je dokončena fáze A a B, tak jako U Svaté Markéty a Velké náměstí po ulici Hrnčířská. Dokončení rekonstrukce fáze C, tedy ulice Lidická až po křižovatku s ulicí Radomyšlskou (křižovatka „U Hvězdy) se plánuje do 18. 12. 2010. Městu Strakonice se podařilo na první etapu získat více než 43 milionovou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Ta pokryje 85 procent vynaložených prostředků.

Zastavím se a sleduji pěší, kterých je i v době před obědem dost. Trochu legračně se motají pod nohy pracujícím, kteří ještě řeší zbývající dílčí úpravy a reklamace. Na nových parkovacích místech se tuto středu poprvé mohli objevit automobily. V tomto případě se obyvatelé Strakonic možná jednohlasně shodnou na tom, že vynaložené výdaje jdou na správnou věc.

ADÉLA LÁVIČKOVÁ