Restaurátoři Lukáš Hrinda a Marie Cechlová odkrývají už třetí erb ukrytý na stěnách volyňské radnice. „Zjistili jsme, že erby jsou chronologicky řazené. V současné době už je i třetí, zatím poslední, erb odkrytý. Teď ho konzervujeme tmelem, vyplňujeme trhliny a zpevňujeme povrch malby,“ informuje Lukáš Hrinda.

Erby byly nalezeny při sondážním průzkumu v roce 2008. Loni byly odkryty a následně restaurovány dva erby, letos se pracuje na třetím. „Je možné, že ani třetí erb není poslední. Pokud budou finance, určitě bychom rádi stěny radnice prozkoumávali dál,“ uvádí vedoucí volyňského muzea Karel Skalický.

Erb velkopřevora Václava z Hasenburgu pochází zhruba ze stejné doby jako předchozí dva, tedy z přelomu 16. a 17. století.

Restaurování třetího erbu začalo během července. Hotovo má být do listopadu. „Bude to určitě dřív, nejpozději do konce října,“ ujišťuje restaurátor. Celkem se zatím do sondážních průzkumů a restaurování všech erbů investovalo 530 000 korun. To za městský úřad potvrdil Jaroslav Blahout. „Erby financuje zčásti ministerstvo kultury a zčásti město,“ dodává.

Jeden z prvních dvou erbů je znakem velkopřevora Matouše Děpolta Popela z Lobkovic a druhý pravděpodobně patří jeho předchůdci velkopřevoru Kryštofu staršímu z Vartenberka.