Uzavřená ulice, sirény hasičských vozidel i záchranné služby, dým a hasiči v ochranných oblecích. Tak včera mezi 9. a 11. hodinou dopolední vypadala ulice Ellerova na křižovatce s ulicí U Náhonu ve Strakonicích. Situace, která obvykle vyvolává strach a paniku, byla tentokrát podívanou pro lidi okolo. Probíhalo zde totiž plánované taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému pod názvem Náklad 2010.

„Podobná cvičení děláme každý rok, jen se mění místo a druh zásahu,“ říká ředitel Hasičského záchranného sboru Strakonice Ota Šmejkal. Letošním tématem taktického cvičení byla likvidace následků dopravní nehody v centru města, při níž došlo k poškození cisterny přepravující nebezpečnou chemickou látku, kyselinu dusičnou, která v omezeném množství unikla do okolí.

V 9 hodin byla jedním ze zúčastněných nahlášena nehoda na tísňové lince 112 a cvičení mohlo začít. Jako první dorazila na místo jednotka HZS Strakonice. „Bylo nutno zachránit zraněnou osobu z nákladního auta Avia, zastavit únik kyseliny dusičné z poškozeného pláště cisterny a rovněž varovat osoby vyskytující se v blízkosti mimořádné události,“ informuje Ota Šmejkal. Součástí zásahu byla i dekontaminace zraněné osoby a zasahujících hasičů.

Na řešení události se podíleli také strakoničtí dobrovolní hasiči, policie a zdravotnická záchranná služba. Zapojen byl i odbor životního prostředí. Námět, cíl a stanovené úkoly taktického cvičení byly dodrženy a splněny.