Už více než třicet let pořádá Dům dětí a mládeže Strakonice dětské tábory na své turistické základně v Zálesí. Místo už se na Strakonicku stalo známým a oblíbeným, o čemž svědčí fakt, že se letos koná pět běhů tábora. „Když jsem tady nastupovala v roce 2002, měli jsme dva běhy,“ vzpomíná ředitelka DDM Iva Šrámková. Na jednom běhu bývá průměrně okolo čtyřiceti dětí.

„Část areálu – jeho kamenné části – jsou obce Drážov a dřevěné části, tedy chatky a pozemky spravuje DDM,“ informuje ředitelka.

Spolupráce s obcí je nutná, protože zázemí tábora je právě v budově bývalé školy. Jsou tady sociály, kuchyně, jídelna a pokoje pro mladší děti. Děti starší dvanácti let bydlí v dřevěných chatkách. „Kapacita chatek je znatelně nižší než v budově. Děti bydlí ve dvou chatkách po šesti, zbytek obývají vedoucí či kuchař,“ zmiňuje ředitelka. Celková kapacita tábora je asi 45 míst.

Iveta Bartošová dělá na táboře už šestým rokem vedoucí. Kromě samotných čtrnácti dnů strávených s dětmi je podle ní náročná příprava, která mnohdy probíhá už od března. „Je těžké vymyslet pro tolik dětí program, který by je zaujal od rána do večera. Navíc nikdy dopředu nevíme, jaké děti si přivezeme,“ říká vedoucí.

Dětské tábory bývají tematicky zaměřené, aby program děti více zaujal. Zmíněný tábor je inspirován Willy Fogem a cestou kolem Zálesí.

Na Strakonicku bylo k 30. červenci nahlášeno 40 zotavovacích akcí, tzn. akcí, kterých se účastní více než třicet dětí.
Bylo na nich provedeno 12 kontrol hygieny z plánovaných 17. Nikde nebyla uložena pokuta.
Akcí, kterých se účastní méně než třicet dětí, je nahlášeno jedenáct. Byla provedena jedna kontrola – bez pokuty.
V celém Jihočeském kraji by se mělo během léta uskutečnit dohromady 265 zotavovacích akcí se 400 běhy a počtem 26 054 rekreovaných dětí. Zatím je nahlášeno 222 akcí. Hygiena dosud realizovala 85 kontrol z plánovaných 106. Byly uloženy dvě sankce v celkové výši 2000 korun.
Hygiena registruje i 66 podobných akcí, kde je počet dětí do třiceti. Zde provedla tři kontroly.
Epidemiologická situace je klidná. Hygiena registruje pouze běžné události jako drobná poranění, angíny či přisátí klíštěte.

Chvalov u Čekanic

Tělovýchovná jednota Radomyšl pořádá už čtvrtým rokem dětský tábor. První dva roky jezdili do Malé Turné, dnes do Chvalova u Čekanic. „Když jsme začínali, měli jsme jeden běh asi o dvaceti dětech. Dnes jedeme dva běhy a dohromady máme přihlášeno 74 dětí. Jsem ráda, že je o tábor zájem,“ říká vedoucí Jana Šípová.

Většina instruktorů je z TJ Radomyšl, děti jsou z osmdesáti procent také radomyšlské. Na tábor finančně přispívá městys i místní podnikatelé.

Tábor je zaměřen především sportovně. „Například jezdíme s dětmi na rafty,“ uvádí Šípová. Děti bydlí ve stanech, ale zázemí tábora tvoří kuchyně, toalety i sprchy. Jsou tady děti ve věku od sedmi do dvanácti let.

Dětský tábor tady míval tradici, kterou se členové TJ Radomyšl rozhodli obnovit. „Já jsem na stejné místo jako dítě také jezdila na tábory a tak jsme si jednoho dne řekli, že bychom mohli tradici zkusit obnovit,“ vysvětluje vedoucí tábora. Základna Chvalov patří strakonickým skautům.

Na Kocandě

Dětský tábor Na Kocandě se nachází nedaleko Skočic. Název má podle stejnojmenné samoty kousek odtud. Táborová základna Pionýrské skupiny Protivín, kde tábory probíhají, je ukryta na palouku uprostřed lesa.

Začátkem sedmdesátých let byl tábor ještě v jiných místech.V roce 1975 se přesunul na území, kde nepřetržitě funguje dodnes. „Původně tady byly dva vojenské stany místo současného hlavního srubu. Přibyly také dvě obytné buňky,“ přibližuje vedoucí protivínských pionýrů a tábora Radek Lenemajer.

Děti na táboře jsou z větší části členové Pionýra Protivín. Letos skupina pořádá tři běhy tábora. Na jednom běhu je zhruba třicet dětí, avšak kapacita tábora je až padesát dětí.

Děti jsou náročnější než před dvaceti lety

V roce 1978 byl dnes devětatřicetiletý Radek Lenemajer (Lenčík) poprvé na dětském táboře. Když mu bylo šestnáct, zúčastnil se poprvé tábora jako instruktor. Od té doby jezdí nepřetržitě každý rok, dnes už jako vedoucí. „Letí to, ale při práci s dětmi čas utíká úplně jinak. Jsou úžasnou inspirací,“ říká muž, který dokonce pracoval v mateřské škole.

Když zavzpomínáte na svůj první dětský tábor, v čem jsou dnešní tábory jiné?
Není to ani tak o tom, že jsou jiné tábory, jako spíš o vývoji dětí vůbec. Děti jsou teď daleko náročnější, než jsme byli my. Je to i tím, že mají počítače, mobily plné her. Krom toho čekají, že je budeme plně bavit my. Dřív si samy vymýšlely programy. Přecházejí do pasivity.

Dovolujete tady dětem telefony?
Ne, jsou tady zakázané jak návštěvy, tak i telefony. Minimálně jednou ale mají napsat rodičům dopis a stejně tak oni jim. Z vlastní zkušenosti vím, že když si tu dítě zvykne, je v pohodě, ale pokud pak přijedou rodiče, rozhodí ho to a najednou chce s nimi domů.

Na co tady kladete důraz?
Dalo by se říci, že především na sžití s přírodou. Nemáme tady elektřinu a jsme tu mimo civilizaci. Děti se například učí křesat oheň, uzlovat či poznávat různé přírodní úkazy.

Stává se, že tu dítě nechce být a jsou s ním problémy?
Jsou to spíš výjimky. Děti tu většinou jsou, protože tu být chtějí. Ale to se musíte zeptat jich.

Baví vás jezdit na tábory i po těch letech?
Je pro mě sice čím dál těžší to skloubit s prací a ostatními povinnostmi, ale ano, i po dvaceti letech mě to baví. Také hlavně díky skvělým lidem, které tu kolem sebe mám.

Dětský tábor pořádaný Tělovýchovnou jednotou Radomyšl na Chvalově u Čekanic: 2700 korun na 12 dní
Dětský tábor Na Kocandě: 3000 – 3300 korun na 12 dní
Dětský tábor Zálesí pořádaný DDM Strakonice: 3800 korun na 14 dní, 2200 korun na 7 dní

Jaké máte dojmy z tábora? (Ptali jsme se dětí na dětském táboře v Zálesí den před koncem čtrnáctidenního pobytu zde.)

Adam Vrchlavský
12 let
Na táboře v Zálesí jsem popáté nebo pošesté. Láká mě sem pěkné prostředí a to, že sem jezdí pořád stejní vedoucí, které už znám. Líbí se mi, že se tady třeba naučím morseovku.

Adam Bezpalec
13 let
Já jsem tady na táboře už asi počtvrté. Dřív jsem jezdil na jiný běh, ale v téhle sestavě se mi tu líbí daleko víc. Příští rok pojedu určitě znovu. A proč sem jezdím? Přeci za holkama.

Kryštof Kot
13 let
V Zálesí jsem podruhé, předtím jsem jezdil na Kocandu. Tady se mi líbí víc, máme tady sprchy a budova mi vyhovuje víc než stany. Jezdím sem za kamarády, za holkama, ale i za přírodou.

Kristýna Vondrášková
10 let
Na táboře jsem tento rok úplně poprvé. Moc se mi tu líbí, je to super. Ráda bych jela příští rok znovu. Doma se hodně nudím, to tady nehrozí, je to pořád samá akce a to mám ráda.