Třešničkou na dortu bude po čtyřletých úpravách dvora Domova pro seniory ve Vodňanech realizace projektu Zahrada CSP Vodňany. Šestaosmdesátiletý Jan Bláha se na dokončení oprav zahrady těší. „Už teď se mi tu líbí, ale až to bude všechno hotové, bude to ještě lepší. Beton, který na dvoře je, už je špatný. Zámková dlažba, která ho má nahradit, bude úplně něco jiného,“ říká muž, který v domově žije tři roky.

Do zimy dvůr zútulní

V termínu od počátku září do konce října dojde v zahradě CSP Vodňany k stavebním úpravám i výsadbě zeleně. „Stávající pás zeleně bude rozšířen a betonovou plochu dvora nahradí zámková dlažba,“ informuje ředitelka domova Marcela Kellnerová. Ve dvoře by měla vzniknout také čtyři nová parkovací místa na dosud nevyužívané ploše. „Dvůr se celkově zútulní,“ shrnuje ředitelka.

Je ještě něco, co by v zahradě domova změnila? „Myslím, že za poslední roky jsme tady ve spolupráci s městem odvedli kus práce, a už není moc co vylepšovat. Jednu věc bychom ale ještě do budoucna chtěli – cvičební prvky. Domnívám se, že by je klienti využili,“ míní Kellnerová.

Na úspěšnou realizaci úprav se počítá s maximální částkou 770 000 korun. Na stavební úpravy přijde 560 996 korun, ve výběrovém řízení vyhrála Stavební společnost HaT. Úpravu zeleně zrealizuje Hana Bušinová za 138 804 korun. Celá akce bude financována z prostředků rezervního fondu příspěvkové organizace. To schválila už i rada města.

V roce 2007 už došlo v části zahrady k úpravě zeleně ve spolupráci s žáky SOU Hněvkovice oboru zahradník. Ve stejném roce byl vybudován altán, který je v současné době i díky přilehlému výtahu hojně využíván. Klienti se zde scházejí mj. při volnočasových aktivitách. Roku 2008 byla opravena obvodová zeď dvora a instalována nová automatická brána. Konečné úpravy čekají domov pro seniory letošní podzim.