Na prosinec 2008 velitel městských strážníků v Blatné Petr Vaněk asi nikdy nezapomene. „Před záchytnými kotci někdo nechal krabici se čtyřmi měsíčními štěňaty. Zvedlo to obrovskou vlnu solidarity – téměř okamžitě si lidé štěňata rozebrali a dali jim nové domovy,“ vzpomíná.

V současné době je v záchytných kotcích městské policie v prostorách Čistírny odpadních vod v Blatné pět psů. „Je to dost na naše podmínky. Většinou tady tolik psů nemáme, ale období letních prázdnin je jedno z nejhorších,“ shrnuje Petr Vaněk.

Městská policie spolupracuje v provozu kotců s městem i s čistírnou odpadních vod. „Obsluha čistírny se o psy také stará, čímž nám moc pomáhá. Nemusíme tam jezdit každý den,“ pokračuje Vaněk. Podle jeho slov někdy přijde i období, kdy v kotcích není pes ani jeden. „Jindy se jich tu ale vystřídá i třicet za rok. A to už je pak i finančně dost náročné,“ doplňuje.

Kotce mají podporu

Městská policie má peníze na provoz kotců ve svém ročním rozpočtu. „Necháváme víceméně na nich, jak s penězi naloží a kolik se jim podaří ušetřit na kotce,“ zmínil se místostarosta Blatné Bohuslav Navrátil. „Každopádně záchytné kotce jako město podporujeme a snažíme se spolupracovat. Je dobře, že tu něco takového máme,“ dodal.

Není v plánu do budoucna zřízení psího útulku? „To si nemyslím. Zatím nám to takhle funguje, tak snad se nic nezmění,“ konstatuje Petr Vaněk. V záchytných kotcích většinou psi nejsou nadlouho. „Snažíme se je co nejrychleji udat. Děláme reklamu, rozesíláme fotografie a máme i svůj web, na kterém si mohou zájemci prohlédnout aktuální osídlení kotců. Když je pak nejhůř, musíme pejska převézt do útulku, ale za to se musí platit,“ říká velitel strážníků.

Kynolog Emil Cedl vidí existenci podobných kotců pro město jako velmi přínosnou. „Psi se netoulají a nikoho nepokousají. Psí útulek by Blatná neutáhla, tohle je tedy nejlepší možná varianta,“ míní.

Strážníci Městské policie Blatná prošli školením a mají i všechno potřebné vybavení k odchytu psů.

Záchytné kotce v Blatné existují od roku 1998.
Jsou umístěny v prostorách Čistírny odpadních vod Blatná.
Internetová adresa: www. kotce – blatna. estranky. cz
Informace získáte také na telefonních číslech 383 423 467 nebo 720 513 321.