V pošumavském regionu bude strakonické kino Oko jediné, které bude promítat v 3D technologii. Začíná 1. července.

Podle vedoucí Městského kulturního střediska Strakonice Evy Dresslerové tak přiblíží technologii, jejímž prostřednictvím se za pomoci speciálních brýlí divák ocitá jakoby uprostřed děje, nejen lidem z blízkého okolí, ale i z Vimperska a Sušicka. „Tam také zaměříme propagaci,“ poznamenala.

Nápad vznikl v době, kdy Strakonice chystaly v kině digitální technologii. „Dodavatel nám nabídl, že nám vybavení pronajme a časem ho můžeme odkoupit,“ dodala Eva Dresslerová. Montáž zařízení, které jinak stojí kolem jednoho milionu korun, začala v pátek. Zatím je smlouva do konce roku.

Na jihu Čech jsou kromě českobudějovického multikina dvě místa, kde mají 3D technologii. Je to Milevsko a Týn nad Vltavou. Například Městské kino v Týně nad Vltavou promítá v 3D od loňského srpna. Podle vedoucího Zdeňka Pracha lidé pořád chodí. „Některý film bych mohl opakovat třeba desetkrát. Hlavně o víkendu diváci přijíždějí i odjinud, zejména z Bechyňska a Táborska,“ dodal.

Na digitální takzvanou 2D technologii, která je měsíc v provozu, získaly Strakonice grant ze Státního fondu na podporu a rozvoj české kinematografie. Pokryl necelou polovinu z více než třímilionových nákladů. Zbytek šel z rezervního investičního fondu MěKS. Kromě špičkové kvality obrazu je výhodou i to, že kino si stahuje filmy pomocí přístupového klíče přes internet.

Podle Jany Kostěncové (21) ze Strakonic je to obrovský krok vpřed. „Lidí podle mě bude chodit hodně, je to fakt zážitek ,“ zmínila se.

Na červenec jsou pro strakonické kino Oko připraveny tři filmy v 3D – Streetdance, pokračování Shreka a Avatar.⋌Strana 3