Co je to fair trade? S touto otázkou začali od září obcházet žáci Střední školy a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky ve Volyni město a informovat občany o spravedlivém obchodu. To vše v rámci projektu Světová škola, který jim jako součást hodin zeměpisu nabídla učitelka Romana Šafránková. „Každoročně jezdím na semináře od organizace Člověk v tísni. Tam jsem dostala nabídku připojit se do projektu. Je v něm pouze asi dvanáct škol z České republiky. My jsme jediní z jižních Čech,“ informuje.

Do akce se dobrovolně zapojilo okolo dvaceti studentů. Jednou z nich je Kateřina Bláhová z 1. ročníku. „Naše práce je především dělat ankety mezi lidmi, zda mají představu o tom, co je fair trade. Někteří ví, někteří ne. Naším úkolem je také poinformovat je o tom,“ říká studentka.

Včera proběhl ve škole Den proti práci a chudobě ve světě, kterého se zúčastnili všichni žáci. Na programu byly přednášky, besedy, pracovní dílny, ale i prodej Fair Trade výrobků a ochutnávka Fair Trade kávy a čaje.

V propagaci spravedlivého obchodu chce škola pokračovat. „Na podzim uspořádáme podobnou akci pro veřejnost a postupně se budeme snažit dostat fairtradové výrobky do obchodů a kaváren ve Volyni,“ doplňuje Šafránková.

Fair trade, neboli spravedlivý obchod, podporuje to, že peníze, které zaplatíme za daný výrobek, půjdou zemědělcům a jejich rodinám na zlepšení životních podmínek.