Tonda Hanuš navštěvuje včelařský kroužek od loňského října. „Taťka je včelař, tak se chci také naučit něco o včelách. Baví mě to,“ říká.
Zhruba před rokem byl včelařský kroužek v DDM ve Strakonicích obnoven. „Dřívější kroužek se rozpadl. Teď se tady všechno obměnilo, vyměnilo se osazenstvo a začínáme znovu,“ informuje vedoucí kroužku Jaroslav Hlinka, který se včelařstvím zabývá už čtyřicet let.

Kroužek je na úrovni

Současné vybavení kroužku se mu zdá být na úrovni. „Chce se po nás, abychom se zúčastnili soutěží, což ale bohužel tento rok nezvládneme. A kdoví jestli příští. Zatím je pro děti všechno nové a nemají potřebné znalosti,“ pokračuje včelař.

Co všechno se děti v kroužku naučí? „Začínáme obecně o významu včelařství, o hospodářském významu včel a podobně. Kroužek zahrnuje všechno od práce s mikroskopem až po znalost přírody. Nemyslím, že tady ti desetiletí kluci budou včelaři zítra nebo pozítří, ale ve třiceti letech, až dorostou, tak určitě,“ míní Hlinka.

Včelařů je málo

Včelařský kroužek se schází vždy jednou v týdnu. Zájem o něj není velký. „Je to chyba nás, co kroužek organizujeme. Potřeboval by větší propagaci. Přitom ač včelaři platí poplatek za kroužek 900 korun, základní organizece každému z nich přispívá 500 korun, což je dobré. Navíc když stáčíme med, dostane každý nějaký domů,“ vypráví vedoucí kroužku.

Dvanáctiletý Matěj Bečvář ze Štěkně už se věnuje včelařství tři roky. Tento kroužek navštěvuje od jeho začátku. „Baví mě pracovat se včelami. Mamka si je teď pořídí, tak jí budu pomáhat se o ně starat,“ říká malý včelař.

Včely jako koníček

Jeho máma Romana Bečvářová navštěvuje kroužek také. „Nejdříve začal chodit syn, tak mě informoval, jaké to je, a já postupně zjišťovala, že by mě to zajímalo. Tak teď chodíme všichni i s oběma dětmi,“ vypráví Bečvářová. Včelařství ji chytlo dokonce tolik, že si bude včely letos pořizovat. „Základní organizace mi poskytla pozemek a pomocí dotací si mohu včely i potřebné zařízení nakoupit,“ dodává.

Členská základna včelařů je u nás dnes prý hodně přestárlá, tak snad aspoň někdo z kroužku bude ve včelařství pokračovat a udržovat tak důležitou činnost, jakou včelařství nepochybně je. V České republice je dnes asi 500 000 včelstev.