Jak dlouho jste u skautu a co nebo kdo vás k tomu přivedl?
Ve skautu jsem již 9 let, a přivedla mě k tomu Petra Plachtová, která dělala nábor ve škole. Pamatuji si to, jako kdyby to bylo včera. Bylo mi 7 let, když jsem poprvé vstoupila do prostor kluboven. Hráli jsme hry a domluvili se na další schůzce. No a od té doby chodím do prostor kluboven stále a čím jsem starší, tím mě to více baví.

Co je náplní skautského oddílu?
Já si myslím, že náplní skautského oddílu je především naučení novým hodnotám, poznání života z jiného úhlu pohledu, pomoc ukázat dětem správnou cestu do života, připravit je na realitu a ne jim mazat med kolem pusy.

Zažila jste někdy podobné příhody, jaké ve svých knížkách popisuje Jaroslav Foglar?
Žít ve stejné době jako pan Foglar a mít k dispozici stejnou volnost a děti se stejnou láskou k přírodě a chutí zažít něco nového, tak by se určitě naše příhody shodovaly. Ale teď jsou děti tak zhýčkané, že kdybychom jim řekli „pojedeme na dva měsíce na tábor, zažijeme dobrodružství, poznáme nová místa“, tak nám odpoví „to budeme dva měsíce bez televize, počítače a mobilu?“ Neříkám, že by to řekli všichni, ale bohužel drtivá většina.

Lovíte bobříky? A pokud ano, kolik jich máte?
Snažila jsem se jich lovit co nejvíce jako malá světluška, ale bohužel. Pamatuji si, jak jsem se snažila držet bobříka mlčení, ale zrovna ten den jsme jeli na výpravu a já už to nevydržela a začala jsem mluvit. Bylo to hrozné, koukat na všechny, jak si povídají, a já nemůžu. Pak už jsem se o to raději nikdy nepokoušela. Ale přeci jen jednoho jsem ulovila, a to bobříka hladu. Bylo to také těžké, ale mnohem méně než nemluvit.

Jak vypadá postup ve skautských funkcích? Kdy jste se stala rádkyní?
Holky to mají trochu jiné než kluci. U holek to začíná malou světluškou, z té se pak vyklube dospívající skautka, a když je ctižádostivá, dotáhne to až na rádkyni, posléze vedoucí družinky. Kluci jsou nejdříve malým vlčetem, z toho se pak vyklube rozumný skaut, a když mu titul skaut nestačí, dotáhne to na rovera, a stejně jako u holek, se může stát také vedoucím družinky. Já jsem se stala rádkyní před dvěma lety. Když se stanete rádkyní nebo roverem, berete na sebe mnohem větší zodpovědnost, než když jste skautem či skautkou.

Je skauting mezi mládeží oblíbený? Co může skauting dát dítěti nebo mladému člověku?
Oblíbený? Těžko říct, dnešní mládež už určitě není taková jako před dvaceti lety. Teď je postmoderní doba, každý má doma počítač nebo dvd a raději se koukne na nějaký film, než aby vyrazil na výlet se super partou. Záleží hodně na člověku, jaký je, a čemu dá přednost. Mně toho dal skaut moc a myslím, že mi toho ještě hodně dá, ale jen pokud budu já chtít a budu pro to také něco dělat. Skaut taky nemůže být jen tak někdo. Skaut či skautka bere na sebe určitou zodpovědnost, určité postavení ve společnosti. Začíná to už u světlušek či vlčat a trvá to po celý život. Dalo by se to přirovnat ke škole, každý rok jste o stupeň výš. O rok starší, rozumnější. Skaut může člověku či malému dítěti nabídnout cokoliv on chce. Každému určitě nabídne něco jiného, ale důležité je, že vždy je to něco užitečného do života. Něco, čeho si budete vážit po zbytek života, něco, co vám jen tak někdo nebude moci nabídnout, něco, co si za peníze prostě nekoupíte.

Český skauting je ve světě populární. Čím myslíte, že to je?
Určitě na tom má největší podíl pan Antonín Benjamín Svojsík, zakladatel českého skautingu. Nebýt něj, dnes by Svaz skatů a skautek určitě neexistoval. Možná to bylo dobou, která byla. Lidé si více vážili života, který měli.

Jak vypadá vaše uniforma (kroj)?
Náš kroj je béžová košile s dlouhým rukávem. Na levé paži máme nášivku s vyobrazením města, kde se nachází oddíl, a číslo oddílu. Na hrudi je nášivka informující o pozici v oddíle. Na pravé paži máme nášivku s vyobrazením skaut – skautka. Postupem času se pod nášivku pozice v oddíle dávají lístečky, ty zobrazují, jak dlouho jsme již ve skautu.