Jak dostanu zboží do obchodu? Kde budu parkovat? Takové otázky teď řeší obchodníci i obyvatelé v horní části ulice U Sv. Markéty. Ta je od pondělí 22. března kvůli rekonstrukci uzavřená od křižovatky s ulicí Kochana z Prachové až po vyústění na Velké náměstí.

Jak bude vypadat zásobování jeho papírnictví, které se nachází na začátku celé uzavírky a do nějž se dá dostat jen zpředu, zatím neví Štěpán Pivnička. Bojí se, jaký dopad bude mít tento stav na jeho obchod. „Původně nám říkali, že to bude trvat od začátku března do dubna, teď to má být až do června,“ řekl.

S obavami na vše hledí i Jan Schneedorfer z drogerie Teta, která se nachází zhruba v polovině uzavřené ulice. „Snad to nějak přežijeme. Vliv na náš prodej určitě bude mít i to, až bude uzavřená další část náměstí. Lidé tudy nebudou tolik chodit,“ dodal. Na druhou stranu prý ale chápe potřebnost celé rekonstrukce. „Náměstí v současné době téměř nežije, snad ho to alespoň trochu zpříjemní,“ dodal. Oba obchodníci zatím nechtěli vůbec odhadovat, jaké ztráty jim situace přinese.

Česká spořitelna, která je na konci uzavíraného prostoru, celou věc zatím nijak neřeší. Její hlavní vchod se nachází směrem z Velkého náměstí.
Uzavírka ovlivní i život obyvatele jednoho z tamních domů devětaosmdesátiletého Ladislava Matějky. „Já se bez auta téměř nehnu, jsem zvědavý, jak daleko budu muset parkovat,“ naznačil.

Uzavírka kvůli stavebním pracím trvat do konce června. Jedinou výjimkou je podle Oldřicha Švehly z majetkového odboru vjezd do ulice Kochana z Prachové. „Tam bude na nějakou dobu možný průjezd,“ dodal.

Po etapách má trvat celá rekonstrukce Velkého náměstí dva roky a stát 78 milionů korun. Přibližně polovinu by měly krýt evropské dotace získané prostřednictvím Integrovaného plánu rozvoje města.