Plot u Mateřské školy v Holečkově ulici 413 zdobí šest obrázků s jedním tématem: Přeškrtnutý pejsek a hromádka jeho výkalů. „Nechceme, aby nám tady pejskové kakali a nechávali tady hromádky,“ překřikují se čtvrťáci ze třídy Žabky.

Celý nápad vzniknul spíše jako téma pro malování. Jenže děti zaujal víc, než možná samy čekaly. I když jim jsou čtyři nebo pět let, nejsou slepé a dobře vidí, jak se někteří dospělí chovají. „Jdou tady kolem naší školky s pejskem, nechají ho vykadit a jdou dál. To se nedělá,“ letí vzduchem žaloba.

Obrázky jsou na plotě od minulého týdne a mnoho lidí je zaznamenalo. Většinu nadchl. Například Petru M. která pracuje v ČZ. „Chodím ráno kolem školky denně a moc se mi to líbí. Je to skvělý nápad, jděte se tam také podívat a ty děti podpořte. Zaslouží si to,“ zavolala nám do redakce Strakonického deníku.

Autorkou jednoho z vystavených obrázků je Eliška Mrázová. „Mám doma také pejska, jmenuje se Žolík. Je vychovaný, nic takového by neudělal. A kdyby ano, určitě by to někdo z naší rodiny uklidil,“ dodala. I ona ví, že majitel je za svého psa zodpovědný.

Učitelkou ve třídě, kde děti obrázky malovaly, je Veronika Konvalinková. „Chceme tak dospěláky upozornit na to, že slušnost není nic těžkého. Bohužel, moc to asi nefunguje,“ říká smutně.

Asi má pravdu, protože právě pod obrázkem malé Elišky prý ležela ve čtvrtek poměrně velká vizitka. Na druhou stranu, ne všichni psi na procházce mají v patách svého pána, který po nich uklidí.