„Jen za poslední týden vzrostly ceny benzinu a nafty minimálně o padesát haléřů a počítáme, že dolů to jen tak nepůjde,“ informuje Petr Bradáč z OMV Katovice. Je to podle něj asi nejvíce za poslední měsíce, možná rok. „Je to znát i na tržbách. Lidé neberou plnou nádrž, ale tankují třeba za 150 korun. To, co jsme měli dříve přes noc, máme teď přes den,“ doplňuje.

Taxikář Ladislav Medlín z Blatné i přes stálé zvyšování cen pohonných hmot neplánuje zdražování svých služeb. „Už osm let mám stejné ceny a ani teď je zvedat nebudu. Když zdražím, přijdu o zákazníky. Mladí, které převážně vozím, peníze zkrátka nemají,“ vypráví Medlín, který se živí taxislužbou už 14 let.

„Není to jako dřív. Lidé by stále rádi jezdili, ale nemají na to. A co říkám na zdražování nafty? Vzpomínám, že když jsem začínal jezdit, stál litr nafty sedm korun, teď třicet. Co na to můžu říkat, stejně s tím nikdo nic neuděláme, všechno se zdražuje,“ dodává taxikář.

Ceny rostou všude

Na několikahaléřovém nárůstu za poslední dny se shodují téměř všechny námi oslovené čerpací stanice. Někde je to 40 haléřů, jinde 60 haléřů.
Pavel Hrubec jezdit musí, i když se mu zvyšující ceny benzinu nelíbí. „Vždy, když ceny narostou, si řeknu, že nikam jezdit nebudu, ale brzy mě to přejde. To zkrátka nejde, auto potřebuji. Nic s tím asi nenaděláme,“ říká řidič.

Nejlevnější pohonné hmoty na Strakonicku jsou na čerpací stanici TANK ONO Přešťovice – Kbelnice. „I když jsme také za poslední dobu podražili, je u nás benzin i nafta stále nejlevnější. Je to znát, protože řidiči si sem jezdí tankovat třeba i ze Strakonic plnou nádrž,“ zmiňuje František Klein z TANK ONO. Na čerpací stanici se podle jeho slov většinou čekají fronty.

První letošní nárůst cen pohonných hmot způsobilo lednové navýšení spotřební daně. Od té doby ceny benzinu i nafty stále stoupají.

                  Natural 95 Diesel
Benzina Vodňany, Budějovická       29,90      28,10
Benzina Volyně, Nádražní         29,80     27,90
Benzina Strakonice, Katovická      31,70  30,00
Tank Ono, Přešťovice–Kbelnice       28,90  27,50
OMV Katovice              31,70  29,90
Robin oil Blatná, Plzeňská         31,30  29,20