Oči několika přihlížejících jsou upnuty k dění na kostele sv. Martina ve Střelských Hošticích. V pondělí 23. listopadu dopoledne tady stavební jeřáb do výšky 16 metrů zvedal novou patinou ozdobený zvon. I když práci komplikoval silný nárazový vítr, jeřábníkovy ruce jsou jisté a celá operace trvá kolem 20 minut. Pak zvon mizí v okně a nastává další fáze – jeho uchycení do trámů věže kostela.

Katolický farář Petr Misař získal zvon jako dar z Ostravy Kunčiček. „Když za druhé světové války zvony rekvírovali, zůstalo mnoho kostelů bez zvonů. Dopadly tak i Střelské Hoštice,“ řekl.

Pro obyvatele Střelských Hoštic je pořízení zvonu aktem, který může lidi zase spoijit víc dohromady. Myslí si to například Marie Mašková (74). „Občas na bohoslužby chodím a věřím, že se zvon bude lidem líbit. Ke kostelu to patří,“ řekla.


Zvon byl silně poškozený a zrezlý. Do péče ho proto dostal zvonař Michael Měšťan z Řevnic u Prahy a jeho společníci. „Zvon pochází z roku 1921 a je z ocelolitiny. Pracovali jsme na něm asi tři týdny,“ řekl zvonař.

Zvon váží přibližně 320 kilogramů. Jeho hlas bude zvát obyvatele Střelských Hoštic k bohoslužbám, zazní při pohřbech, svatbách a určitě oznámí i začátek letošního adventu. Postupem času se dočká i elektrického ovládání.

Náklady na opravu a pořízení elektrického zvonění vyjdou na částku 70 až 80 tisíc korun. Finanční pomoc přislíbil i Obecní úřad Střelské Hoštice. Potvrdil topřímo na místě jeho místostarosta Josef Pašava.

Kosel sv. Martina pochází z roku 1822 a patří kromě zámku mezi výrazné pamětihodnosti obce.