Kolem 1,6 milionu korun by Strakonice mohlo stát uklízení zasněžených chodníků, které městu nově nařizuje zákon.

V rozpočtu podle místostarosty Pavla Pavla bývá na zimní údržbu komunikací tak 5,4 milionu korun. „Když se pokusím jen o ten nejhrubší odhad, mohlo by to být až třicet procent navíc,“ nastínil.

Zimní pohotovost začala ve Strakonicích v pátek 13. listopadu. Ve schváleném plánu technických služeb, které se o úklid starají, je nově pět zhruba šestikilometrových okruhů i pro chodníky. „Při rychlosti, kterou se taková vozidla mohou pohybovat, bude každý z nich trvat tak tři hodiny,“ dodal Pavel.
To vše bude mít řadu pravidel. Například, že na chodníku bude nejprve prohrnutý pruh, aby se vůbec dalo projít, a pak teprve celý. Nebo v určité ulici bude nejprve uklizená jedna strana a až následně druhá. Přednost bude mít centrum před okrajovými částmi města.

Že se o chodníky v zimě bude starat město, vidí jako spravedlivou věc Alena Steierová ze Strakonic. „My jako obyvatelé jsme se starali dost dlouho. Třeba před naším domem jsou neustále nějaké stavební úpravy, takže je nemožné chodník nějak udržovat. Doufám, že se město bude starat tak, jak má, a že bude vše dobře fungovat,“ uvedla.

Když si lidé před svým příbytkem budou chtít dál uklízet, technické služby jim budou dál poskytovat tak, jak je to ve Strakonicích obvyklé, zdarma posypový materiál.

Vlastník je odpovědný za školy vzniklé uživatelům v důsledku závad na schůdnosti chodníku, pokud neprokáže, že nebylo v jeho možnostech tyto závady odstranit a u závad, které vzniky povětrnostními vlivy, jejich důsledky zmírnit nebo na ně předepsaným způsobem upozornit.