Už 178. kancelář Pohádkového království na území České republiky mají od soboty 14. listopadutaké v Česticích na Strakonicku. Slavnostním ceremoniálem ji otevřel sám pohádkový král Zdeněk I. s družinou - režisér Zdeněk Troška. „Čestice jsou krásná obec a já jsem moc rád, že je kancelář i tady,“ řekl Zdeněk Troška.

Vzpomenul přitom také na doby, kdy právě Čestice a jejich krásné okolí použil do svých filmů Slunce seno… „Svatební obřad Vaška Konopníka a Blaženy Škopkové jsme natáčeli v oddací síni v Česticích. Na nedaleké Kalvárii pak část filmu, kde farář Otík pouští na videu babkám z Hoštic film o umučení svatého Šebestiána. Nikdo mi nechtěl věřit, že jsme tyto scény točili tady a ne v zahraničí. Tak krásnou přírodu tady máme,“ pokračoval. Zmínil také svůj školní film na FAMU Vášeň, do kterého zakomponoval záběry z Čestic.

Slavnostní a pohádkové odpoledne v Česticích si nenechaly ujít především děti, které přišly v nádherných pohádkových převlecích. Osmiletá Jana Magová z nedalekého Dřešína zná řadu Troškových filmů a pohádek. „Slunce, seno…, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Kaměňák, Princeznu ze mlejna nebo Z pekla štěstí,“ vyjmenovala některé.

Těšila se ale i starší generace. Sedmdesátiletý František Marek ze Čkyně se v sobotu se slavným režisérem poprvé v životě setkal osobně. „Mám rád jeho filmy a pohádky. Slunce, seno… patří mezi mé nejoblíbenější,“ ře­kl.

Pohádková kancelář bude fungovat v Lidovém domě a starosta městečka Milan Žejdl ji považuje za další krok obce k jejímu zviditelnění. Sází především na turistiku do kouzelného Pošumaví.

Pohádkové království je společný projekt mapových a informačních center a dalších subjektů nazvaný Jižní Čechy pohádkové, jehož hlavním cílem je podpora domácího cestovního ruchu. Jeho tváří byl hned v úvodu zvolen Zdeněk Troška pro půvab svých pohádkových příběhů.