Jihočeští cyklisté František Šesták (68) z Blatné a František Hejtmánek (67) z Tažovic, kteří se v polovině srpna vydali po stopách bývalé železné opony, ukončili v těchto dnech svou spanilou jízdu v Terstu. Od vyjetí z německého Travemünde u Baltu tak mají v nohách úctyhodných 2530 km.

František Šesták po návratu řekl, že v náročném hornatém terénu jeli denně s dvacetikilovou turistickou bagáží průměrně sto kilometrů. Přesto oba senioři absolvovali více než třicetidenní cestu na kolech v pohodě. „Do Terstu jsme dorazili bez technických, zdravotních či jiných problémů,“ potvrdil František Šesták, který si spolu s Františkem Hejtmánkem ještě dopřál třídenní regeneraci sil u moře v Chorvatsku.

Oba cyklisté vyjeli v polovině letošního srpna a svou pouť ukončili v Terstu 10. září. Po projetí Německem a krátkém přerušení cesty na švédských dnech v Blatné pokračovali podél rakouské hranice přes Novohradské hory, Českou Kanadu a Podyjí na hranice Slovensko-Rakousko, Maďarsko-Rakousko, Slovinsko-Rakousko a Slovinsko - Itálie. „V každé zemi bylo něco zvláštního a zajímavého.

Na Slovensku soutok Moravy s Dunajem pod Děvínem a velký památník obětem, kteří zahynuli při pokusu o překročení hranice, V Maďarsku a v Rakousku Neziderské jezero, ve Slovinsku nádherné hory, řeky a milí lidé – spokojenost zřejmě pramení z toho, že jejich země silně ekonomicky posiluje,“ přiblížil první dojmy František Šesták, cyklista-cestovatel a autor oblíbené knihy „Z Čech až na konec světa“. Ten se nyní připravuje na besedy s veřejností, na kterých bude současně promítat vlastní fotografie z celé trasy. „Dvacet let po pádu železné opony jsme symbolickou jízdou chtěli především mladým lidem říci, že otevřené hranice nebyly u nás vždy samozřejmostí,“ doplnil František Šesták.

Autor: Petr Pučelík