Dlouho očekávaná vícestranná jednání o budoucnosti českokrumlovského otáčivého hlediště už znají svůj přesný termín. „Ministr kultury mne právě informoval o tom, že svolává jednání na 16. září,“ uvedlJiří Šesták, ředitel Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

Podle jeho slov by se schůzka měla odehrát v Českém Krumlově za účasti ministra kultury Václava Riedlbaucha, hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly, primátora Českých Budějovic Juraje Thomy, generální ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové, ředitele divadla Jiřího Šestáka a starosty Českého Krumlova Luboše Jedličky.

Datum a téma schůzky potvrdili také starosta Jedlička a Petr Pavelec, ředitel jihočeské pobočky Národního památkového ústavu. „Společně s Jurajem Thomou stále zastáváme společný názor deklarovaný v prohlášení z prosince roku 2007,“ doplnil Luboš Jedlička. V prohlášení politiků se uvádí, že signatáři budou usilovat o zachování současného otáčivého hlediště, dokud nebude realizována lepší varianta minimálně o stejné kapacitě sedadel a při udržení nynějších uměleckých hodnot, které představením před točnou dodává kulisa zámecké zahrady.

Své představy hodlají také hájit památkáři. „Stále trvá naše vize, že bychom byli skutečně nejraději, aby bylo otáčivé hlediště mimo zámeckou zahradu,“ konstatoval včera Petr Pavelec. „Pokud se má diskutovat o tom, že točna zůstane v zahradě, aniž kdo vyřeší všechny právní nesrovnalosti a mezinárodní závazky, tak by se měla řešit otázka provozu Bellarie a centrální a západní části parku, protože tato místa jsou limitována chodem divadla,“ dodal.

Nad budoucností otáčivého hlediště už několikrát visel veliký otazník a dodnes platí původní závazky jeho likvidace k roku 2016.