Dneškem začínáme přinášet různá připomenutí života před dvaceti lety.

Začínáme prolistováním archivu…

Na datum 25. srpna připadlpátek. Jihočeská pravda stála 70 haléřů, v záhlaví měla všudypřítomné Proletáři všech zemí – spojte se! a aby bylo vidět, kdo je pánem, na očích všem velkým písmem ORGÁN JIHOČESKÉHO KRAJSKÉHO VÝBORU KSČ. Už na tu dobu byla tak trošku barevná – kromě černého písma měla jasně červené titulky, tedy některé.

A co jste si mohli například přečíst?

PRACHATICE – Vedoucí tajemník OV KSČ František Šůna přijal delegaci zástupců společnosti Děti Arménie, kteří u nás doprovázejí skupinu arménských dětí na jejich prázdninovém pobytu.

Anebo že PRAVDA v reportáži z Talinu uvádí, že odštěpenecké nálady a výzvy k samostatnosti se stávají aktivním prvkem politického života v pobaltských republikách.

Budovatel

Ve Strakonicích v té době vycházel každý čtvrtek populární Budovatel. Stál 50 haléřů, barevnost měl stejnou jako Jihočeská pravda a jeho první stranu například31. srpnazdobily titulky: Důsledné plnění volebních programů, Za mír a přátelství mezi národy, K Světovému dni míru nebo Z jednání předsednictva OV KSČ. Ale třeba také to, že ČZ Strakonice je největším strojírenským podnikem jižních Čech a že 70 let práce a rozvoje přispělo k tomu, že značka ČZ je známá ve více stovce zemí světa.

Také zde je ovšem jasná odpověď občanů strakonického okresu všem, kteří tehdy usilovali o rozvrat naší socialistické společnosti. Šlo o výsledky okresní socialistické soutěže a hodnocení plnění volebního programu Národní fronty.

Ale třeba také to, že strakonická folková skupina Šafrán dobře reprezentovala Jihočeský kraj na 33. ročníku Mezinárodního výstupu na Rysy. V Popradu byla mezi třemi nejlepšími kapelami na večerním galakoncertu.

Ovšem byl tu i sport a s ním článek, že reprezentační dvacítka vyhrála 11. ročník hokejového turnaje o Pohár SNP, který se hrál v Písku a poprvé také ve Strakonicích.