Trenérku Marcelu Krämerovou střídá u prvoligového týmu basketbalistek trenér Jiří Johanes. Tato zpráva obletěla ve třetí čtvrtině prázdnin všechny příznivce jihočeského sportu pod vysokými koši.

Johanes zahájil trenérskou kariéru v Praze při studiích FTVS. „Měli jsme studentské družstvo, nejstarší a nejzkuešnější hráč ho vždy trénoval, pak to také zbylo na mě,“ usmívá se nad svými kormidelnickými začátky.

Jak se trenérský život odvíjel dál? Johanes zůstal nedaleko Prahy ve Zlonicích. „To je kousek od Kralup, tam jsem spolupracoval s Luborem Blažkem, dělal jsem mu asistenta, když odešel, trénoval jsem první ligovou sezonu,“ připomíná ročník nějvyšší české ženské basketbalové soutěže na sklonku minulého století (1999–2000).

Z finančních důvodů první liga v Kralupech skončila, tým zmizel z prvoligové mapy. Johanes dostal nabídku ze Strakonic. „Trénoval jsem dvě sezony,“ vrací se k ročníkům 2000/2001 a 2001/2002. „Rozvedl jsem se, znovu oženil, ale zůstal jsem ve Strakonicích,“ doplňuje. Od basketbalu neodešel, věnoval se dětem. „Pracoval jsem se žákyněmi, s dorostem, spolupracovali jsme s kolegou Martínkem.“

U prvního týmu Strakonic bude Johanes působit společně s manažerem družstva Eduardem Gaislerem. „Jsme jako trenérská dvojice,“ vysvětluje. “Je to ještě všechno složité, strašně čerstvé, kývl jsem teprve v ponědlí.“