Razantní změna čeká vlakovou stanici ve Strunkovicích nad Volyňkou.

Správa železniční dopravní cesty se ji rozhodla posunout přibližně o 600 metrů ve směru na Strakonice. Současné nádraží je pro většinu obyvatel daleko a navíc by potřebovalo modernizaci. „Správa se raději rozhodla vybudovat zastávku novou,“ řekl její mluvčí Pavel Halla.

Měla by vyrůst třicet metrů od současné autobusové zastávky ve svahu pod obcí. „Bude to dřevěná konstrukce se sklolamináty. Zavázali jsme se zajišťovat její údržbu, a tak nám správa dala na výběr typ budovy. Pokud bychom to neudělali, dostali bychom obyčejnou betonovou zastávku. A to nikdo nechtěl,“ řekl starosta Strunkovic Zdeněk Filip.

Většina obyvatel novou polohu stanice vítá. Ze středu vesnice na současné nádraží to mají totiž minimálně deset minut pěšky. Cestu si mohou zkrátit po hlavním tahu z Volyně na Strakonice, kde ale není ani chodník. „Tam je to o život a místní tudy proto chodí jen výjimečně. To raději jedou autobusem,“ dodal Filip.

Irena Škopová bydlí ve Strunkovicích už 11 let. „Jsem rozhodně pro přesun nádraží. Současná cesta se moc neudržuje, v zimě to tam klouže a v létě roste tráva až po pás. Třeba maminky s kočárkem nemají pomalu šanci se dostat na vlak,“ popsala Škopová.

Součástí projektu je také modernizace a lepší zabezpečení železničního přejezdu v těsném sousedství plánované zastávky. Dnes u něj není žádné světelné zabezpečovací zařízení.

Podle Pavla Hally se v současné době zpracovává projektová dokumentace, která by měla být dokončena v prvním čtvrtletí roku 2010. „Stavba by měla být zahájena i dokončena v roce 2010, ale vzhledem k přetrvávající krizi zřejmě nebudou k dispozici investiční prostředky," upřesnil Halla. Náklady na stavbu činí cca 17,8 milionů korun a budou hrazeny z prostředků Státní fondu dopravní infrastuktury. S dotacemi EU se nepočítá.

Původní nádraží bude v rámci revitalizace trati Strakonice-Volary, která se nyní připravuje, zrušeno. Budou vytrženy výhybky a demontovány všechny dopravní koleje kromě jediné, ze které se stane traťová. Osud výpravní budovy je zatím ve hvězdách.