Stovky pelargónií, surfínií, afrikánů či voskovek se objevily v polovině června ve Strakonicích. Pracovníci technických služeb jimi jako každý rok okrášlili veřejná prostranství.

Rostliny jsou stejné jako loni, změnily se jen barvy. „Malé náměstí je letos růžové, Velké do červena a Hvězda je růžovožlutá,“ popsala Jana Ašauerová z úseku zeleně.

Podle bleskového průzkumu Deníku ve strakonických ulicích se lidem letní výzdoba města velmi líbí. Oceňují zejména okolí Mariánského sloupu, levandule na začátku Palackého náměstí jim však připadají poněkud unylé či fádní.

Město Strakonice má letos do údržby zeleně prostřednictvím technických služeb v plánu investovat 6,8 milionu korun, z toho milion a půl půjde podle vedoucího úseku udržby zeleně Miroslava Schreibera do městských záhonů. „V této částce je zahrnuta jak sadba květin, tak údržba,“ uvedl Schreiber.

Hned po Ledových mužích se na vodňanském náměstí Svobody objevily například lobelky, sanvitálie, petúnie, surfínie a pelargónie. Učni prvního ročníku oboru zahradník z nedalekého učiliště tady v rámci praxe osázeli čtyři záhony, třicet závěsných truhlíků a patnáct betonových koryt. „Pokud s námi budou technické služby spokojeny, budeme spolupracovat i příště,“ uvedla mistrová Jana Hromádková. Podle Vlastimila Vondryse z TS Vodňany vysazovali v květnu pracovníci květiny také v Zeyerových sadech.

Blatenští ve městě letniček letos moc nenajdou. Podle Pavla Srba z technických služeb jsou ve městě spíše živé ploty.
Bez květin však Blatná nezůstane. „Ve Fügnerově, Šilhově a u radnice jsme nedávno vysazovali nové růže. Rostliny byly už dost staré a potřebovaly obnovit,“ vysvětlil Pavel Srb.

Letničky se vysazují od poloviny května do poloviny června a kvetou zhruba do konce září.

– Běžné petúnie se rozrůstají do šířky a do výšky. Převislé petúnie se označují jako surfínie.
– Patří mezi nejpopulárnější letničky, dobře odolávají verdu i dešti, snáší ale i polostín
– Z botanického hlediska jsou to rostliny víceleté, ale s výjimkou své vlasti, Jižní Ameriky, se všude pěstují jako letničky