Zatím co místní dobrovolní hasiči v uplynulých dvou týdnech dělali vše pro to, aby uchránili majetek strunkovických obyvatel, který zatopily letošní povodně, dostala se velká voda i do jejich hasičské zbrojnice.

„Měli jsme vodu asi půl metru vysoko. Na to, abychom se starali o naši budovu, nebyl čas. Evakuovali jsme obyvatele a snažili se zachránit jejich domy,“ popisuje velitel povodňového zásahu a starosta dobrovolných hasičů ve Strunkovicích nad Blanicí v jedné osobě Stanislav Prokop.
V posledních dnech tak v místní hasičárně běží naplno vysoušeče, které by měli alespoň pomoci s všudypřítomnou vlhkostí. Voda totiž v hasičárně stála řadu hodin.

Co se zachránit nepodařilo, je ale topení. „Teď vůbec nevíme, jak to bude vypadat v zimě. Topit tu alespoň trochu musíme. Otázkou je, kde vezmeme na nové topení. To je pro nás otázka zhruba padesáti tisíc korun, které ale k dispozici rozhodně nemáme,“ říká k otázce peněz Stanislav Prokop.

„Už před povodněmi jsme žádali o krajskou dotaci na sušáky na hadice a na opravu topení v hasičárně. To totiž už jedny povodně poškodily, ale to se ještě podařilo tak trochu rozchodit a i když ne dobře, ale fungovalo. Nebyli jsme ale s žádostí úspěšní. Teď už je topení zničené úplně, letošní povodně ho poničily definitivně. Musíme to samozřejmě řešit, ale z jakých zdrojů budeme shánět peníze, to zatím opravdu nevíme,“ vysvětlil místostarosta městyse Rudolf Toušek.