Zatím co naši zákonodárci sepsali bezzubý protikuřácký zákon, v Rakousku mají od začátku roku přísnější normu.

„Od té doby bylo už 337 gastronomů v Horních Rakousích oznámeno pro porušování tohoto zákona,“ napsal linecký deník OÖ–Nachrichten. Z toho 105 v Linci. „Třetina stížností byla oprávněná,“ říká mluvčí Unie hostinských Eva Maierová. Prý se jedná o nepolepšitelné, kteří zákon ignorují. Především na venkově je ale podle ní pravidlo dodržováno.

Problémy jsou především v nákupních centrech, kde už vlastně zákaz platí dávno, neboť se jedná o veřejné budovy. „Hospodářská komora chtěla pro lokály v blízkosti těchto center přechodné výjimky, ale před několika dny u ministerstva zdravotnictví pohořela,“ píší OÖN.
Podle průzkumu Hospodářské komory je většina obyvatel – 63 procent – s platným protikuřáckým zákonem spokojena. 33 procent chce totální zákaz kouření.

V Rakousku se od 1. ledna v restauracích nad 50 m² nekouří. Výjimky platí pro striktně oddělené kuřácké prostory, menší hospody a provozovny, které se kvůli nové normě přestavují. Závazné pro všechny je příslušné označení na vchodových dveřích a v provoze samotném.
Novinku podle průzkumu zaregistrovalo 91 procent kuřáků a 67 procent nekuřáků.

Dotázáno bylo také 300 hospodských. Celých 79 procent se obává hospodářských ztrát při totálním zákazu, 70 procent dokonce ztráty pracovních míst. „Roli údajně hraje také finanční krize, jejíž účinky prý už pocítilo 51 procent gastronomů,“ uvádí linecký list.