Od prvního července jsou zrušeny některé autobusové i vlakové spoje.

„Přecházíme o prázdninách jako všichni dopravci na letní jízdní řád. Zrušili jsme asi do deseti autobusů. Na trasách, kde jezdily dva, jsme nyní ponechali pouze jeden,“ poznamenal ředitel společnosti ČSAD STTRANS Vladimír Warisch.

Mezi takový spoj patřil i autobus vyjíždějící v sedm hodin ráno z Blatné a směřující přes Záboří do Strakonic. „Bylo by zbytečné, kdyby v době letních prázdnin jezdily oba autobusy, ten první byl vyloženě školní a jezdily v něm akorát děti,“ zmínil jeden z řidičů, Václav Fürbach.

Nejinak je tomu u vlakových spojů. „Přes prázdniny lidé jezdí podle letního jízdního řádu. Několik spojů je zrušeno, přesný počet vám však neřeknu. Vím pouze, že směrem na Volyni jsou zrušeny dva a na Blatnou jsou vlaky o chvíli posunuty,“ potvrdila žena pracující u Českých drah, která však kvůli nepříjemnostem nechtěla své jméno zveřejnit.

Cestující o zrušených linkách ví. Většině to nijak výrazně nevadí a víceméně s tímto omezením počítali. „Samozřejmě vím o tom, že se pár spojů zrušilo. O prázdninách pravidelnou hromadnou dopravou moc často nejezdím. Když jede jeden autobus místo dvou, tak je to dobré, vadilo by mi však, kdyby nejezdil žádný,“ uvedla Petra Kinkorová z Radomyšle.

Změny potrvají celé dva měsíce až do září, kdy děti vyrazí opět do školy.

Kam jedete?

„Vy nejedete do Českých Budějovic?“, ptá se udiveně žena ze Strakonic, když nastoupí do autobusu a chce si koupit jízdenku. Po přečtení cedulek na předním skle autobusu logicky usoudila, že má namířeno až do Budějovic.

„Od té doby, co vozím za předním sklem nad stávající cedulkou ještě jednu s číslem a názvem linky, se mi takto lidé ptávají. Jedu například jen ze Strakonic do Vodňan a za sklem mám název linky Blatná–Strakonice–Vodňany–České Budějovice. Všichni samozřejmě nemohou tušit, že je to jen název linky a ne označení výchozí a konečné zastávky. Nastupují ke mně tedy s tím, že by chtěli do Budějovic. Já si osobně myslím, že je to akorát zbytečné matení lidí,“ vysvětluje řidič linkového autobusu Václav Fürbach a pokračuje: „A co teprve při cestě na Hodějov. Označení linky je obsáhlé snad na dvě řádky,“ doplnil řidič.

Povinnost vozit přesný název s číslem linky však upravuje zákon. „Řidiči začali vozit označení linky před několika měsíci. Je to naše povinnost, my s tím nic nenaděláme,“ sdělil ředitel společnosti STTRANS Vladimír Warisch.

Vozidlo linky musí být přesně označeno jak výchozí a konečnou zastávkou, tak číslem a názvem linky. „Pro dopravce jsou to v podstatě náklady navíc. Budeme na to však dělat kontroly,“ upřesnil z Odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Petr Šedivý.

Zákon, který takovou vyhlášku upravuje, existuje už od roku 1994.

Autor: Magdaléna Kadaňová