Stoupačkou pro rozvod elektřiny se ve středu 1. července večer při přívalových deštích dostala voda do jednoho z domů v ulici Stavbařů. „Na střeše bylo tak 35 centimetrů vody, neměla kudy odtéct. Odtokové roury ucpal silný déšť a kroupy,“ popisuje jeden z obyvatel Petr Kratochvíl ml. Voda protekla celým domem až do přízemí a vyplavila některé z bytů. „Zkrat na rozvodech vysokého napětí navíc vyhodil kolem sedmé večer elektřinu. Obnovena byla až kolem půlnoci,“ dodal.

Vodu chytala do pekáčů

Středeční přívalový déšť, který začal kolem 19. hodiny, trval podle Strakonických přibližně půl hodiny. Voda sahala od viaduktu až ke křižovatce k autobusovému nádraží. „Oba chodníky byly zatopené. Voda byla v polovině zábradlí. Lilo, jako když někdo vylévá konve s vodou. Přes ten proud nebylo ani vidět,“ říká jedna z obyvatelek domu nedaleko strakonického autobusového nádraží. Nikdo nic podobného nepamatuje. „Jedno z aut, která tudy chtěla projet, se tu potopilo až po střechu,“ vypráví.

Starosta Pavel Vondrys odmítá tvrzení, že systém odvodnění viaduktu selhal. „Při takovém množství vody nezbývá než čekat, až to skončí. Tohle nelze pobrat, vždyť po silnici teklo 40 centimetrů vody,“ vysvětluje svůj názor.

Kanalizací se voda dostala i do sklepů domu v ulici Alfonse Štastného, kde bydlí Jaromír Keřka. „Jsme tu pod úrovní silnice. Jakmile přijde voda k prvnímu kanálu pod viaduktem, v tu ránu je u nás ve sklepě,“ poznamenal.

Z tohoto důvodu je jeden kanál ve sklepě už zabetonovaný. Ale prý to nepomáhá. „Jak beton vysychal, udělaly se kolem něj spáry a voda se tudy stejně protlačí, ale už nemůže odtéci zpět,“ dodal.

Naposledy se voda do sklepů hnala před třemi lety. Ale nebyla nikdy tak vysoko,“ říká. Myslí si, že podobná situace se může opakovat častěji. „Přívaly vody splavují z okolí igelitové pytlíky, listí a další nepořádek, který kanály ucpává. A viadukt se podle mého moc nečistí,“ podotýká Jaromír Keřka.
Výška vody překvapila i Marii Červencovou, která bydlí ve stejném domě. „Co my už jsme se té vody nauklízeli. Bydlím tu od pětasedmdesátého, ale bývala vždy tak po kotníky, teď byla téměř po kolena,“ říká a vymetá ze sklepa zbytky vody.

V protějších domech se dostala voda i do garáží. „Když jsem ve středu přijela, bylo na dvoře mezi baráky vody do půl lýtek. V garáži jsme měli místy kolem dvaceti čísel,“ uvedla Marcela Císařovská.

Středeční liják byl tak silný, že v některých domech dokonce voda zatekla starými okny i do bytů. „Chytala jsem vodu, tekoucí podél stěny skrz balkon do bytu, do pekáčů. Ještě teď mám na zdi mokro. Šlupanec přišel od řeky, od povodní v roce 2002 tu nic takového nebylo,“ zmínila se žena (60) bydlící v ulici Tržní. Průtrž mračen, kroupy, poničená úroda. Tak to vypadá v zahrádkářské kolonii na Šumavské ve Strakonicích.

„Pršet začalo před sedmou a trvalo to tak do tři čtvrtě na osm. Dvakrát padaly kroupy, měly tak centimetr až centimetr a půl,“ vypráví Jiří Tesař, který tu má chatu a zahrádku. Když spoušť přišla, snažil se ještě prokopnou stružku, která odvádí z cesty vodu. „Bylo to marné, sotva jsem začal, přišla vlna, která s vodou přinesla i písek, a vše bylo úplně zanesené. Ve vodě jsem chodil tak po kotníky. Valila se dál do pole až tam, kde končí řadovky,“ ukazuje směrem na sídliště. Ještě včera v poledne tu tekl potůček.

Před spláchnutím jeho zahrádku zachránila zídka, kterou si tu Jiří Tesař po zkušenostech z minulých let postavil. „Podobnou průtrž mračen v této zahrádkářské kolonii pamatuji v devadesátém šestém roce,“ dodal.

Průtrž mračen vyhnala do terénu hasiče i policisty. „Profesionální a dobrovolní hasiči čerpali do pozdních nočních hodin hlavně vodu z domů a sklepů a čistili vpustě na střechách,“ zmínil se včera operační důstojník hasičů. Další odčerpávání vody pokračovalo ještě ve čtvrtek.

Strakoničtí městští strážníci při kalamitě řídili dopravu u viaduktu, v ulici Podsrpenská a v ulici Tovární, které zaplavila voda. Kromě dvou zaplavených aut pod viaduktem dostali hlášení také o několika padlých stromech. Jeden poškodil káru u auta.