Okrasné květiny připomínající palmy už kruhový objezd pod viaduketm ve Strakonicích nezdobí. Jsou nenávratně pryč. Kdosi jich všech osm přes noc na středu 1. července ukradl.

Krádež zjistily zahradnice z technických služeb. “ V úterý kolem osmé večer tam květiny ještě byly. Ve středu ráno jsem měla pocit, že jsem si špatně propláchla oči,“ řekla vedoucí městského zahradnictví Blanka Němejcová. Květiny zmizely a s nimi i pečlivá práce zahradnic.

Okamžitě volala linku městské policie 156. „Kamera sem bohužel kvůli mostu nevidí,“ řekla Němejcová. Jedna stopa ale přece jen existuje – hlína, které se od kruhové křižovatky táhla po pravé straně směrem na Šumavskou . . . „Někdo má prostě na zahradě ozdobu zadarmo,“ dodala Blanka Němejcová.

Šéf odboru životního prostředí strakonické radnice Jaroslav Brůžek odhaduje škodu do 10 000 korun. Připouští, že zloděj využil starostí kolem vody a záplav, kdy je pozornost lidí i úřadů upřena jiným směrem. Považuje to za hyenismus. Přesto se na místě po ukradených květinách objeví náhrada.

Radnice zakoupila sazenice loni jako pokus, zda se se květina s latinským názvem cordillie ujme. Zimu přežila ve skleníku, od jara do podzimu měla svým vzrůstem okouzlovat obyvatele a návštěvníky města. Někoho okouzlila tak, že se neváhal dopustit obyčejné zlodějny.

Lidem monumentální květiny na křižovatce chybí. „Byl to hezký pohled, takový nevšední. Lidé si ale neváží ničeho a jak je něco hezkého, hned to zničí nebo ukradnou. Potom ti samí nadávají, že tu nic není,“ reagovala Monika S. (43) ze Strakonic.

Letos v květnu radní vypsali odměnu 10 000 korun za informaci vedoucí k vandalovi, který podřízl asi čtyřletý platan na parkovišti u kina Oko. Čin odhalil nápor větru při smršti. Žádná stopa se zatím neobjevila, strakonická policie případ odložila.

V červnu pak kdosi neznámou látkou otrávil téměř 100 let starý kaštan v Rovné. Pachatel nebyl objeven. Najít v podobných případech viníka bývá totiž téměř nemožné.