Zlodějům pivních sudů a přepravek začíná být ouvej. Zaměstnanci strážní služby PS Patrol, ostrahy areálu Budějovického měšťanského pivovaru Samson, načapali již několik mužů, kteří si v noci přišli pro lup, aby jej výhodně zpeněžili. Skončili ale v rukou policie.

Spolupráce bezpečnostních pracovníků, kteří hlídají areál Samsonu, a městské policie se osvědčila koncem května, kdy byli kolem půlnoci na Lidické třídě u pivovaru zadrženi dva mladí nemakačenkové.

„Noc předtím jsme dostali zprávu od kolegů z ostrahy Tesca, že tam dva mladí muži vracejí čtyřicet beden Samsonu,“ vypráví inspektor firmy PS Patrol Josef Flaschitz.

Za každou se platí stovka zálohy, takže oba filutové si přišli na čtyři tisíce korun. Vrchní inspektor získal snímky obou mladíků, u nichž počet vracených přepravek budil oprávněné podezření, že se jedná o zloděje. A taky že jo!

Dospívající lumpové

„V noci ze čtvrtka na pátek jsme viděli kolem půlnoci auto, jak stojí na cyklostezce u plotu areálu na břehu Malše,“ pokračuje Josef Flaschitz. „Tam se jezdit nesmí, takže nám vše bylo hned jasné.“ V autě bylo již několik pivních sudů, další pak byly připraveny u díry v drátěném plotě.

Ostraha hned zavolala městskou policii, která přijela na místo.

„Obešel jsem areál a na Lidické třídě jsem potkal oba mladíky, které jsem poznal z portrétů. Řekl jsem jim, že je znám a že jim útěk nepomůže, protože máme jejich fotky. Tak počkali, dokud nepřijela policie,“ doplňuje Josef Flaschitz. Oba už byli obviněni z trestného činu krádeže.

Pracovníci ostrahy se potýkají s nočními zloději prázdných sudů a přepravek poměrně často.

Díky zvýšené pozornosti se jim už ale podařilo v posledních měsících pochytat několik zlodějíčků. „Většinou se jedná o dospívající ve věku patnáct až pětadvacet let,“ popisuje nejčastější aktéry nočního sudobraní Josef Flaschitz. „Udělají díru do plotu a kradou s vidinou rychlého výdělku. Peníze potřebují na drogy nebo na diskotéku.“

Ukradené přepravky pak odevzdají buď v Kauflandu, nebo v noci v Tescu, které má nepřetržitý provoz.

„Několikrát jsem tu viděl zdrogované lidi, kteří rozebírají plot,“ pokračuje Josef Flaschitz. „Jsou to lidé, kteří se rozhodli páchat trestnou činnost. Pak je nic nezastaví.“

Organizované party

Mnohdy se jedná o dobře organizované party, které se domlouvají pomocí mobilů a hlídají při akci okolí. „Tihle lidé se věnují i jiné, závažnější trestné činnosti. Když jsou pak chyceni, chvíli je klid a krádeže v pivovaru ustanou. Než se zorganizuje další podobná partička,“ vysvětluje inspektor Josef Flaschitz.

Většímu zabezpečení areálu by pomohl kvalitní plechový nebo kamenný plot.„Ten nám ale památkáři nepovolili,“ říká člen představenstva a sládek Samsonu Luboš Martiš.

Chybí také řádné osvětlení veřejné asfaltové cesty mezi řekou a plotem. Přitom tudy chodí a jezdí ve dne v noci stovky lidí.

Pod rouškou tmy zloději rozplétají a rozstříhávají drátěný plot, který má na mnoha místech záplaty a největší díry kryjí dřevěné palety. „Určitě by naší práci pomohl i kvalitní kamerový systém,“ dodává na závěr Josef Flaschtiz. Ten ale musí zakoupit sama ochraňovaná firma, která si spočítá, zda jí investice do ochrany majetku za to stojí.