Údaje o počtu lidí, kteří ročně navštíví Národní park Šumava, jsou podle bývalého ředitele Správy NP 
a CHKO Šumava Jiřího Mánka stále jen souhrnem nepřesných dat. I proto nechal ve zhruba desetidenním období před koncem loňského roku zpracovat analýzu zbytkových dat z mobilních telefonů v oblastech Lipenska a Kvildska.

Výsledky studie má k dispozici správa parku společně 
s nabídkou společnosti T-Mobile a poradenské firmy KPMG na rozsáhlejší průzkum. Bývalý ředitel správy 
i ten současný, jímž je Pavel Hubený, připouštějí, že ne každému se může využívání dat z mobilních telefonů líbit, nicméně se shodují, že se jedná o legální formu. „Způsob analýzy zbytkových dat z mobilních telefonů je běžný, ale ani my nejsme zatím rozhodnuti, zda do dlouhodobého průzkumu skutečně půjdeme," podotkl Pavel Hubený.

„Podobný průzkum není jednoduchý a musí vždy odpovídat platné legislativě. Pokud vím, podobně se zjišťovala i návštěvnost olympijských her v Londýně," dodal Jiří Mánek s tím, že rozhodně nebylo cílem studie šmírovat návštěvníky parku, zda nechodí někam, kam by neměli.

Správa by analýzou dat 
z mobilů mohla získat přehled o počtu lidí, kteří Šumavou jen projedou, i těch, kteří se naopak zdrží. Zjistit lze i to, jaké lokality preferují pěší 
a cyklisté. Na nabídku za dva miliony ale zatím nemá správa peníze a ani specifikaci požadavků na požadovaná data. 

Žádné šmírování

Že by byli turisté, kteří přijedou na Šumavu, prostřednictvím svého mobilního telefonu pod drobnohledem, odmítá jak vedení Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, tak i mobilní operátor T-Mobile, který průzkum na Šumavě zajistil. „V žádném případě nejde 
o sledování uživatelů mobilních telefonů. Nýbrž o vyhodnocování takzvaných zbytkových dat, která vznikají při běžném provozu v mobilní síti," vysvětlila tisková mluvčí společnosti T-Mobile Martina Kemrová. Doplnila, že data získaná při krátkodobých studiích, jako byla například ta o turistickém ruchu na Šumavě, jsou od samého počátku anonymizovaná.

To znamená, že neobsahují žádné údaje, které by mohly sdělit více o osobě uživatele mobilního telefonu. „Pohyb konkrétního uživatele nesledujeme. Veškerá data, která využijeme do statistiky o rozložení a mobilitě obyvatel či turistů, následně mažeme," doplnila Martina Kemrová.

Informace pro statistické účely může operátor získávat jak o majitelích tzv. chytrých mobilních telefonů vybavených GPS navigací, tak také 
o uživatelích starších typů mobilů. „Data získáváme 
z mobilní sítě, jde v podstatě 
o komunikaci telefonu a sítě, bez níž by nebylo možné uskutečnění hovoru nebo odeslání SMS zprávy," dodala mluvčí.

Ve sběru dat pro účely statistické studie nevidí Úřad pro ochranu osobních údajů 
(ÚOOÚ) žádný problém. „Jestliže jsou údaje anonymní, nelze proti tomu nic namítat. Pokud vzniká podezření, že nejde o anonymní údaje, bylo by na místě obrátit se na náš úřad. Dosud ale žádné takové oznámení neregistrujeme," sdělila včera mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková.