Chtěli se ve vodňanské Škorně koupat, místo toho se o ni dál přou.

Zatímco Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) trvá na tom, že pozemek pod nádrží patří státu, město Vodňany nesouhlasí. „Máme doklady, které svědčí o opaku," podotkl včera místostarosta města Karel Burda. Vodňanští jsou přesvědčeni, že daná parcela je historickým majetkem města.

V zápisu v katastru nemovitostí ale stojí něco jiného. Podle něj je pozemek ve vlastnictví státu. Ředitel ÚZSVM – Územní pracoviště České Budějovice Milan Cícer uvedl, že od 16. června do 31. prosince tohoto roku uzavřelo Městské hospodářství Vodňany, jehož stoprocentním vlastníkem je město Vodňany, s ÚZSVM smlouvu o nájmu nemovité věci. Přesněji řečeno pozemku pod Škornou. „Nájemné nám bylo řádně uhrazeno a nádrž byla napuštěna," konstatoval. Zároveň dodal, že pozemek ani nádrž na pozemku umístěná nejsou v současné době předmětem soudního sporu mezi ÚZSVM a městem Vodňany.

Kauza se táhne několik let. V roce 2013 požádalo město stát o bezplatný převod pozemku, ten ale s takovým postupem nesouhlasil.
Rada města následně doporučila, aby starosta Vodňan Viktor Blaščák podepsal smlouvu o roční výpůjčce, k tomu ale nakonec nedošlo. „Kdybych to akceptoval, uznával bych současný stav. A ten se z pozice města neuznává," vysvětlil před časem Viktor Blaščák, proč ke zrušení doporučení rady došlo.

Pokud by navíc město smlouvu o výpůjčce podepsalo, muselo by se o pozemek starat, ale nesmělo by na něm podnikat. To v překladu znamená, že studie nového koupaliště, kterou má město už více než tři roky hotovou, by dál zůstala ležet v šuplíku.

Dohady
Pozemek, na němž je nádrž Škorna, je podle katastru nemovitostí ve vlastnictví státu.
Vodňanští jsou ale toho názoru, že jde o chybu a tvrdí, že mají doklady, které svědčí o tom, že parcela je historickým majetkem města.
Vodňany chtěly Škornu získat bezplatným převodem, s tím ale ÚZSVM nesouhlasil. Nabídl možnost výpůjčky či odkupu, s tím ale nesouhlasí Vodňanští.
Spor o Škornu se táhne několik let a dokud nebude vyřešen, nedočkají se obyvatelé Vodňan vytouženého koupaliště. Na to je více než tři roky zpracovaná studie.