Třináct potvrzených případů spalniček mají jihočeští hygienici hlášeno za prvních dvacet týdnů letošního roku. Z toho deset případů je na Písecku, dva na Strakonicku a jeden na Českobudějovicku, jak potvrdila ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Případy na Písecku a Strakonicku souvisí s aktuálním zvýšeným výskytem a ohnisko nákazy je v jednom školním kolektivu na Písecku. „Dvanáct z celkového počtu třinácti případů má epidemiologickou souvislost. Nařídili jsme proto potřebná protiepidemická opatření a provedli jsme řadu opatření, aby nedošlo k nekontrolovatelnému šíření spalniček, pro které je typická jejich mimořádná infekčnost,“ uvedla ředitelka Kvetoslava Kotrbová.

Nový bezpečnostní přeliv na Orlíku za dvě miliardy si poradí s extrémní povodní.
Nový bezpečnostní přeliv na Orlíku za dvě miliardy si poradí s extrémní povodní

Epidemiologickým šetřením hygienici zjistili, že první případ onemocnění byl importován z Německa. „Onemocněla vnímavá osoba z okresu Písek. Dalších jedenáct případů pak bylo s touto osobou v rizikovém kontaktu a onemocněly vnímavé osoby, které buď nebyly očkovány, protože očkování odmítly, nebo byly očkovány v dětství, ale v dospělosti již u nich došlo k vyvanutí imunity," doplnila ředitelka protiepidemického odboru KHS Jihočeského kraje Hana Bendíková s upozorněním, že v tuto chvíli hlásí zvýšený výskyt spalniček evropské země, jako jsou Německo, Rakousko, Itálie, Francie a především Rumunsko.

Nejdůležitější prevencí onemocnění je očkování s cílem udržet proočkovanost vyšší než 95 procent, která je potřebná pro zajištění kolektivní imunity. Očkování se u nás realizuje od konce šedesátých let. Nyní se provádí ve třináctém měsíci věku dítěte a přeočkování kolem 5. – 6. roku. Odmítání očkování, případně vyvanutí imunity v dospělosti znamenají, že někteří jedinci v populaci mohou být vnímaví. Spalničky jsou vysoce infekční exantémové onemocnění postihující převážně předškolní a školní děti.