Své štěstí v soutěži Vesnice roku 2016 zkusí letos úplně poprvé obec Nišovice. Starostce Haně Váňové jde především o to, rozproudit život a potěšit obyvatele obce. „Vzhledem k tomu, že se v naší obci udělalo za poslední roky hodně práce, chceme soutěž zkusit."

Protože v Nišovicích není škola ani školka, sází obec v první řadě na činnost spolků. „Budeme se pokoušet o získání modré stuhy. Ale hlavně to chceme zkusit. Nemusíme hned napoprvé vyhrát. Nejdůležitější pro nás je rozproudit život v obci a ukázat výsledky své práce," konstatovala Hana Váňová.

Kromě Nišovic budou tentokrát o přízeň poroty usilovat také Cehnice, Čejetice, Drahonice, Drachkov a Hajany. Ty už ale nějaké zkušenosti z předešlých ročníků mají.

Obec Drachkov se bude soutěže letos účastnit již počtvrté, jak potvrdil starosta Miroslav Krčal. „V minulých dvou ročnících jsme si dali malou pauzu, abychom nabrali sílu. Na letošní ročník máme připraveno takové malé překvapení, které si ale zatím nechám pro sebe. Prozradím jen, že budeme vycházet ze křtu naší nové knihy mapující historii i současnost obce," nastínil.

Okres Strakonice měl své zastoupení i v úplně prvním ročníku zmiňované soutěže v roce 1995. Jihočeskou vesnicí roku se tenkrát staly Novosedly.

Každá obec má k soutěži jiný přístup

Vloni byly naprostými nováčky a hned získaly modrou stuhu za společenský život v obci. Nejen z tohoto důvodu se Čejetice přihlásily i na ročník letošní. „Lidé jsou u nás odhodlaní něco předvést a také je v naší obci stále živo. Skoro každý týden se tu něco děje," podotkla starostka Čejetic Ivana Zelenková.

V letošním ročníku je nejostřílenějším účastníkem obec Drahonice, což potvrdil starosta Václav Vokáč. „Letos se soutěže účastníme již pošesté. Naším cílem je porotě ukázat všední život v obci. Nebudeme naši prezentaci stavět na ničem výjimečném. Polovina programu se bude konat v Drahonicích a druhá polovina v místní části Albrechtice," uvedl Václav Vokáč.

Nejmenší obcí, která se z okresu Strakonice do soutěže přihlásila, jsou Hajany. Podle starosty Miroslava Bláhy v ní bydlí jen 128 lidí. „Jsme sice velmi malá obec, ale myslím si, že nás to nijak nelimituje. Naopak o to víc mají lidé k soutěži osobní přístup a myslím si, že se máme čím pochlubit," poznamenal.

Obec Cehnice získala tři roky po sobě zelenou, modrou a bílou stuhu. Zbývá tedy oranžová, ale ta je podle starostky Heleny Sosnové spíš nedostupná. „V letošním roce bychom chtěli naši obec odprezentovat tak nějak komplexně. A samozřejmě budeme rádi za nějaké umístění," uvedla.

Soutěže Vesnice roku se v letošním roce účastní šest obcí z okresu Strakonice. Jsou to Cehnice, Čejetice, Drahonice, Drachkov, Hajany a Nišovice.

Harmonogram návštěv poroty

Cehnice Úterý 7. června 15.20 až 17.20 hodin

Čejetice Úterý 7. června 17.30 až 19.30 hodin.

Drahonice Úterý 7. června 13.15 až 15.15 hodin.

Drachkov Úterý 7. června 7.45 až 9.45 hodin.

Hajany Středa 8. června 8 až 10 hodin.

Nišovice Pondělí 6. června 17.25 až 19.25 hodin.