V obci šest kilometrů od Strakonic se nachází budova, která už z povzdálí vítá příchozí věžičkou s hodinami. Je to Dům klidného stáří sv. Anny, kde se o třicítku seniorů starají už třetím rokem.

Od velkých zařízení tohoto typu je odlišuje víceméně rodinné prostředí, které je možné právě v takovémto malém kolektivu. „I ve skromných podmínkách se dají dělat úžasné věci, jen to chce mít ty správné lidi, a ty my máme,“ zmínila se při včerejším dni otevřených dveří při příležitosti třetích narozenin domu ředitelka Olga Medlínová.

Připomněla přitom nejen práci stálých zaměstnanců, ale i dobrovolníků. Zároveň se však poohlédla za těžkostmi, které je v počátku roku provázely. Kvůli nové legislativě totiž vznikly díry ve financování. Nyní však už mohou být obyvatelé domu klidní. Peníze až do konce roku se přece jen podařilo sehnat.

Kromě pokojů má dům i mnoho dalších prostor, kde senioři mohou trávit svůj čas, ať už to jsou klubovny, několik teras či kaple. Spokojená je v tomto domově pro seniory i sedmdesátiletá Vlasta Stárková, která žije v sousedovicém domě už od jeho otevření. „Neměnila bych,“ potvrdila. Kromě všeho ostatního ji těší i zvířata, která tam mají – psa Kámošku, kocoura Františka, morče Ferdu, ale třeba i slepice a králíky.

Dům klidného stáří sv. Anny vznikl přestavbou bývalé školy za šestadvacet milionů korun. Kromě zřizovatele České katolické charity na něj přispěla tehdy i řada sponzorů i drobnějších dárců z ČR i ze zahraničí.