Když obec Čepřovice vyvěsila v pondělí 23. října na své facebookové stránky výzvu ke sbírce na pomoc malému Martínkovi, očekávala starostka Barbora Poláčková, že vyberou „pár tisíc.“ Proč? „Původně byla sbírka, se kterou přišly studentky strakonického gymnázia Kačka Božková a Diana Žahourová, určena jen místním obyvatelům. Ale hned druhý den bylo na účtu přes 60 tisíc korun a konto od té doby neuvěřitelně roste. V pondělí 30. října na něm kolem půl 11 dopoledne bylo 1 871 000 korun. Jsme z toho v šoku,“ řekla starostka obce Čepřovice Barbora Poláčková s tím, že kolik na něm bude až sbírka skončí si vůbec nedovede představit.

Lidé posílají peníze, nosí hračky, oblečení, ptají se, jak mohou pomoci. Solidarita nabrala na obrátkách. Její sílu dokazuje i sdělení člena motoklubu Motobobři Strakonice Ládi Hrdličky při zakončení motorkářské sezony v sobotu 28. října ve Strakonicích. „Dali jsme výzvu ke sbírce na naše stránky a druhý den už tam bylo na 24 tisíc prokliků, vzápětí pak na účtu pro Martínka přibylo kolem 700 tisíc korun. A teď už je tam mnohem, mnohem víc,“ řekl v pondělí 30. října Láďa Hrdlička.

Studentky Kateřina Božková a Diana Žahourová (v bílem).
Studentky pomáhají tříletému chlapci, kterému při nehodě zemřela matka

Podle starostky Barbory Poláčkové hraje také velkou roli, že jde nejen o osud malého dítěte, ale o konkrétní pomoc a ne pouhý účet.

Sbírka bude otevřena do konce roku. Zatím není určeno, jakým způsobem bude s penězi naloženo. Jednou z možností je převést část peněz na svěřenecký fond, který bude Martínek moci vybrat až po dosažení dospělosti. Druhá část peněz by měla sloužit pro jeho aktuální potřeby, hrazení studia a podobně.

Číslo účtu: 115 – 5499120257/0100