Bronzová busta Josefa Režného byla slavnostně odhalena 21. srpna 2014. Šlo o jakousi předzvěst XXI. Mezinárodního dudáckého festivalu. Starosta Břetislav Hrdlička považuje bustu Josefa Režného za jednu největších připomínek dudácké slávy Strakonic. „Dobře vím, že pan Režný byl pedant a přísný člověk. Ale také byl velký srdcař a strakonický rodák,“ řekl Břetislav Hrdlička.

Ale zpět do minulosti. Tehdejší radnice požádala o vytvoření bronzové busty jednoho z nejlepších českých portrétistů Zdeňka Josefa Preclíka z Prahy. „Pana Režného jsem osobně bohužel neznal, ale když jsem viděl jeho obrázek, řekl jsem: To je člověk, který si takovou památku zaslouží,“ řekl tehdy sochař.

Josef Režný byl celý život zapáleným dudákem a milovníkem především jihočeského folklóru. „Busta, kterou tady odhalujeme, je tím nejmenším, čím můžeme památku Josefa Režného uctít. Bez jeho nadšení by mnoho tanců a písní zmizelo v nenávratnu. Pokud někdo udělal ve světě Strakonicím dobré jméno, byl to především Josef Režný,“ uvedla tehdejší ředitelka kulturního střediska Eva Dresslerová.

Při odhalení busty zahrál svému dávnému příteli také skotský dudák Neil Smith.

Busta Josefa Režného přišla radnici na 342 tisíc korun.

Teo.
Lidé se jich zbavili. Chlupáči našli lásku až ve strakonickém útulku

Josef Režný
Narodil se 2. února 1924 ve Strakonicích. Od útlého dětství měl vztah k lidové hudbě. Hrál na housle, violu, kontrabas. V době studií na strakonickém gymnáziu se uplatnil ve studentském orchestru jako basista. Koncem roku 1942 začal hrát na basu ve Strakonické dudácké kapele. Za svůj život měl několik povolání – byl učitelem, úředníkem, ale i dělníkem v České zbrojovce (ČZ) ve Strakonicích. Dlouhou dobu byl ředitelem Městského muzea ve Volyni.

Po II. světové válce se také stal sbormistrem strakonického mužského pěveckého spolku Palla ČZ. Jeho zájem o lidovou hudbu a národopis však převládl. Roku 1949 založil Národopisný soubor, který se věnoval i lidovým tancům. Soubor změnil v roce 1950 název na Prácheňský soubor lidových písní a tanců, který nese dodnes, a Josef Režný se stal jeho vedoucím.

V letech 1955 až 1961 spoluzakládal a organizoval Jihočeské slavnosti písní a tanců ve Strakonicích a později – v roce 1967 – Mezinárodní dudácký festival (MDF).

Josef Režný zemřel 10. prosince 2012 ve věku 88 let. Těsně před svým odchodem – v srpnu 2012 – se dočkal reedice své knihy 5000 let s dudami. Zaplněný Rytířský sál uvítal Josefa Režného potleskem vstoje. Reedice knihy se zúčastnila také tehdejší ministryně kultury Alena Hanáková.