Tehdejší technik Pavel Pavel totiž za pomoci několika přátel dokázal rozpohybovat legendární sochu Moai, symbol Velikonočního ostrova.

Překvapil Thora

Vytvořili 20 tun těžkou betonovou sochu, kterou donutili „kráčet“ jen pomocí lan a polokroužků na své kulaté základně. „Zedníci v Agrostavu Strakonice, kde jsem tehdy pracoval, mi udělali bednění, do kterého přišly dvě tatry hlíny. S kamarády z průmyslovky jsme pak vytvořili formu na čtyři a půl metru vysokou sochu, tu jsme zalili betonem, který jsem koupil za vlastní peníze. V roce 1982 jsme udělali pokus. Povedl se,“ vzpomíná Pavel Pavel.

Ilustrační foto.
Záchytka měla plno, opilec ze Strakonic dostal klepeta a šup s ním k mamince

V roce 1986 tento pokus opakoval přímo na Velikonočním ostrově, kam ho pozval legendární cestovatel Thor Heyerdal, který sochy Moai studoval. „Byla to skvělá doba a přesvědčit takového člověka, jako byl Thor, vůbec nebylo lehké,“ vzpomíná Pavel Pavel. Na tuto dobu má ale také jednu zvláštní vzpomínku v podobě 37 let starého čestného uznání od tehdejší strakonické radnice.

Na výstavě můžete vidět nejen zmenšeninu legendární sochy, ale také reportáže v tehdejších médiích (např. VTM), fotografie ze zvedání sochy ve Strakonicích po Hvězdou, snímky z Velikonočního ostrova nebo lano, které v roce 1981 Pavel Pavel na manipulaci se sochou použil.

Vzpomínky na masopust ve Strakonicích v roce 2016.
GALERIE: Takhle se slavil masopust ve Strakonicích. Vzpomenete si a poznáte se?

Výstavu umožnil majitel kanceláře Ladislav Havel. Nejen že se s Pavlem známe celý život, ale myslím si, že takové věci jsou velkou historií Strakonic. A Pavel Pavel je hodně proslavil po celém světě,“ doplnil Ladislav Havel. Výstava je k vidění v provozních hodinách kanceláře od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.

Strakonický deník připravuje obsáhlou reportáž s Pavlem Pavlem právě o rozpohybování soch Moai.

Stručně: 

- Pavel Pavel se narodil 11. března 1957 ve Strakonicích. Je český technik a experimentální archeolog, který se zabýval zkoumáním možných způsobů transportu těžkých břemen při stavbě monumentálních staveb dávnověku.

- Absolvoval elektrotechnickou fakultu Vysoké školy strojní a elektrotechnické v Plzni. V roce 1986 (před cestou na Velikonoční ostrov) pracoval jako předseda ZO SSM v Zemědělském stavebním sdružení ve Strakonicích.

- Pavel Pavel se zajímal o objevy Thora Heyerdahla na Velikonočním ostrově a zaujalo jej, jak mohli tamní domorodci pohybovat obrovskými sochami. Základní princip jejich pohybu byl zveřejněn v roce 1971 v knize Francise Mazièrea

- Tajemství Velikonočního ostrova: „Znovu si připomínám jiné tvrzení jednoho domorodce. Říkal, že sochy postupovaly vstoje a sunuly se kupředu v přívratných polokroužcích na své kulaté základně.“