Ale to není konec. Na rok 2023 má rozpočet 2 500 000 korun. „Jde nám z toho hlava kolem. Denně neřešíme nic jiného, než energie. Šetříme, kde se dá,“ řekla ředitelka CSP Daniela Davidová. Radnice centru zvýší příspěvek o půl milionu korun.

Záchranou pro letošní zaplacení je podle ní odblokování vyhlášky ohledně ceny za ubytování stravu klientů CSP. „Od června jsme mohli zdražit cenu ubytování z 210 na 250 korun za den a cenu za tři jídla denně na 205 korun. Měsíčně to dělá 14 105 korun zatímco dříve to bylo něco kolem 12 tisíc korun,“ vysvětlila.

Ale existuje riziko, že ne všichni senioři na to mají a příbuzní navíc nemají povinnost se na financování pobytu svého příbuzného podílet. „Je to tak. Z 80 klientů se týká 18 lidí, v deseti případech pomáhají příbuzní,“ dodala. Za ty zbylé rozdíl uhradí CSP.

Podle Daniely Davidové ohrožuje nárůst ceny energií především další odsouvání drobných oprav. Štěstím je, že CSP už dříve vyměnilo staré topení či nechalo namontovat nové automatické osvětlení.

Nové muzeum

Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích je v situaci, kterou ještě nikdy nezažilo. Letos v létě otevřelo zcela nové prostory po rekonstrukci za cca 140 milionů korun. Vše je nové, tedy včetně úsporných opatření pro odběr energií. „Můžeme tak maximálně zhasínat na chodbách, ale to je asi tak vše. Veškeré nasvícení a chod muzea je řízeno centrálně,“ řekla ředitelka muzea Ivana Říhová.

Co se týká tepla, tak považuje za velké štěstí, že je muzeum napojené na teplárnu. A to i přesto, že od 1. října je vyšší cena o 15 procent a další navýšení (hovoří se o 30 procentech) přijde od nového roku. „Požádali jsme kraj jako zřizovatel o navýšení příspěvku na rok 2023,“ dodala Ivana Říhová.

Dobrá cena

Vyšší ceny energie dopadají také na školy. V tomto případě je město Strakonice krok kupředu. Pro letošní a příští rok má zafixovánu částku 87 € za MWh , což je oproti aktuálním cenám na burze (500 až 1000 €/MWh) velmi příznivá cena. „Stále samozřejmě platí bedlivé šetření energií ve smyslu kontrol zbytečného svícení v budovách příspěvkových organizací,“ dodala tisková mluvčí radnice Markéta Bučoková.

Zastupitelé 14. září schválili rozpočtové opatření ve výši 8 120 000 korun. Jde o příspěvek, který bude poskytnut příspěvkovým organizacím města jako účelově vázaný na úhradu elektrické energie v letošním roce z důvodů výrazného zvýšení ceny energie.