„Když senioři odcházeli po chodníku od zdravotního střediska, chytil muže (67) za ruku a požadoval peněženku. Poté na muže napřáhl ruku, ve které držel předmět připomínající sprej. Začali se strkat, až senior upadl na zem. Následně pachatel zaútočil i na o dva dva roky mladší ženu, které se snažil vytrhnout kabelku. To se mu však nepodařilo, a proto z místa utekl. Ke zranění osob nedošlo." Tak popsala nedávnou událost strakonická policejní mluvčí Jaromíra Nováková. Je to ale jen jeden z mnoha případů, kdy se v přímém ohrožení ocitli senioři. A to dokonce za bílého dne na velkém sídlišti.

Jiná starší žena ze Strakonic zavzpomínala na zážitek, který je starý asi dva roky. „Tehdy přišly dvě ženy, že jdou na kontrolu elektroměru. Než jsem se stačila vzpamatovat, jedna mi začala šmejdit po bytě. Když jsem vzala do ruky telefon, že zavolám policii, utekly. Když si na to vzpomenu, ještě teď se třesu," vzpomíná seniorka.

Radu, jak se chránit před zloději a podvodníky, má pro seniory Jaromíra Nováková: „Nikoho cizího si do bytů nepouštějte." Právě důvěřivost starších lidí je totiž obvykle příčinou toho, že přijdou o své úspory. Další trik, kterým se lumpové snaží do domácností starých lidí vetřít je, že se vydávají například za dealery elektrárenských společností nebo prodejce zboží – dek, povlečení a podobně. Možnou obranou je zakázat podomní prodej – přesně tak to udělali v Písku v roce 2009. Jak jsou na tom Strakonice? „Tuto možnost máme zpracovanou, ale stále ji zvažujeme," řekla šéfka živnostenského úřadu Jana Vadlejchová.

Ale vraťme se ještě k 20. březnu a přepadení dvou seniorů na sídlišti Mír. Policie případ stále řeší, a tak znovu zopakujeme popis útočníka. Neznámý pachatel je 180 cm vysoké štíhlé postavy, ve věku mezi 20 až 25 lety. Má hnědé nakrátko střižené vlasy s krátkou ofinou sčesanou ke straně. Muž měl úzký špičatý nos a mluvil česky. Na sobě měl světle modrou bundu delší pod pás s tmavými náplety na rukávech.

Od začátku roku se podvodníkům na Strakonicku podařilo okrást již tři důchodce. Pod různými záminkami si přišli přibližně na 70 000 korun.

Některé případy z nedávné doby

Čtvrtek 5. dubna, Drachkov
Seniorka (79) odhalila v chodbě svého domu dvě ženy snědé pleti. Na pohyb v domě upozornil kocour, se kterým seděla v kuchyni. Ten se z ničeho nic splašil a své oči nespustil ze dveří chodby. Žena se šla proto podívat, když na chodbě uviděla dvě cizí ženy. Majitelka domu na ženy spustila, aby ihned dům opustily. Ty se však stále na něco vyptávaly a vymýšlely různé historky (např. že mají zájem o koupi jednoho domu v Drachkově, že potřebují na toaletu) a prodlužovaly hovor, jen aby mohly co nejdéle setrvat v domě.
Seniorka opakovaně vyzývala ženy, aby dům opustily, ale ženy jako kdyby neslyšely. Nakonec ženy z domu „vystrkala" za vrata, která za nimi uzamkla. Když se vrátila do bytu, zjistila, že má v obývacím pokoji a v ložnici rozházené věci ze skříní. Naštěstí se nic neztratilo. Podle seniorky v domě zřejmě musela být třetí osoba, která prohledávala místnosti, když se jí obě ženy snažily zabavit v chodbě domu.
Pachatelky byly tmavé pleti, ve věku kolem 20 let, jedna 150 cm vysoké postavy s delšími blond (tmavší blond) vlasy oblečena v hnědé bundě a sukni. Druhá byla asi tak 175 cm vysoká s delšími tmavými vlasy, byla oblečená v tmavé bundě do pasu a riflové sukni pod kolena.

Úterý 27. února, Strakonice:
V souvislosti s vyúčtováním spotřeby energií se objevil další případ podvodného jednání. Pachatelé se představí jako zaměstnanci společnosti a od seniora požadují různé služby, např. kontrola spotřebičů, vrácení přeplatku, rušení smlouvy apod.
S podvodníkem se naposledy setkala žena ze Strakonic, které u jejích dveří bytu zazvonil muž a představil se jako pracovník společnosti ČEZ. Ženě řekl, že kontroluje spotřebiče. Žena muže pustila do bytu, kde mu ještě uvařila čaj. Po chvíli ho však přistihla, jak se jí pohybuje po bytě a otevírá skříně nábytku, prý hledá ty spotřebiče. Žena zbystřila a požádala muže, aby se jí prokázal průkazem. Odpověděl, že doklad má v autě a dojde pro něj. Ještě než odešel, požadoval rozměnit pětitisícovou bankovku, což žena odmítla. Poté už muže neviděla.