"Když jsme se v roce 2010 nastěhovali, už tady stál. Tehdy byl třetinový," vzpomíná Daniel. Společně s rodinou měli v plánu, že ho budou na Vánoce zdobit. Jenomže postupem let smrk zmohutněl a nainstalovat na něj vánoční ozdoby a řetězy už bylo technicky velmi náročné. Nehledě na to, že svojí výškou a rozlohou tak trochu narušoval ráz zahrady. Ale aby skončil v plamenech? To se zdálo Danielovi kruté. "Manželka Bohumila nakonec přišla s nápadem darovat ho městu Strakonice jako vánoční strom," pokračoval Daniel Kural. Nápad vyšel, pracovníku odboru životního prostředí MěÚ Strakonice Tomáši Turkovi se zalíbil a Kuralovi se tak mohou těšit další osud "svého" stromu. "Určitě se na něj pojedeme podívat," svěřil se syn Michael.

Jak to bylo před lety

Ale tím příběh podolského smrku stříbrného nekončí. Jen o pár desítek metrů dál totiž žijí lidé, kteří strom v roce 2003 sázeli. "Zasadili jsme ho chvilku poté, co jsme se do našeho původního domku nastěhovali. Chtěli jsme ho mít jako vánoční stromek," vzpomíná Lenka Krchová Fišerová. O tom, že strom současní obyvatelé jejich původního domku darovali městu, se ale dozvěděla až díky Strakonickému deníku. "Je to moc hezký nápad a nám se líbí. Je dobře, že ještě takto zazáří," dodala.

Strakonické technické služby pokácejí strom v úterý 24. listopadu a ještě ten den bude instalován na kruhové křižovatce pod viaduktem.