VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šmidingerova knihovna slaví 175 let svého trvání

Strakonice - Psal se rok 1843, když strakonický rodák rodák, kněz, vlastenec a hlavně šiřitel českých knih Josef Šmidinger (24. října 1801) založil ve Strakonicích knihovnu.

13.9.2018
SDÍLEJ:

Šmidingerova knihovna slaví 175 let.Foto: archiv knihovny

V těchto dnech si Strakoničtí připomínají 175 let od jejího vzniku. Knihovna po celou dobu nese jméno svého zakladatele, její ředitelka je Andrea Karlovcová.

Josef Šmidinger Šmidingerova knihovna slaví 175 let.se narodil v rokokovém domě, číslo 55. Na tomto místě dnes stojí Česká spořitelna. Navštěvoval hlavní školu ve Strakonicích, gymnázium začal studovat v Písku a středoškolská studia ukončil v Praze, kde potom začal studovat filozofii. Nakonec začal studovat teologii a 25. července 1833 byl vysvěcen na kněze. Již jako student semináře začal rozšiřovat české knihy.
Kvůli nemoci se vzdal kněžského životního poslání a učil ve strakonické hlavní škole. V roce 1833 neúspěšně usiloval o místo ředitele školy.
Kromě toho založil venkovské knihovny v Hostlovicích (dnes Hoslovice) a Němčicích. Na jiných místech lidi podporoval a dodával jim odvahy k založení knihoven.

Současnost knihovny

K tomuto výročí se knihovníci rozhodli pro několik novinek. "Knihovna 21. století již dávno není tmavá místnost s řadou regálů přeplněných knihami, ale snaží se stát prostorem nabízejícím stále se rozšiřující řadu služeb, místem vstřícným všem bez rozdílu a příjemným tak, že se tu budete cítit jako doma. Naše knihovna podporuje tvůrčí aktivity nejrůznějšího druhu, je prostorem otevřeným komunitě, v níž se nachází a ráda spolupracuje s mnoha organizacemi, místními spolky či neformálními sdruženími," říká její ředitelka Andrea Karlovcová a uvádí novinky z knihovny.

Od ledna se kdokoliv může např. stát členem Klubu přátel knihovny. Kdo si za symbolickou částku pořídí průkazku Klubu, bude mít vstupné na všechny akce pořádané knihovnou za poloviční cenu a zároveň si může s 10% slevou pochutnat na kávě nebo čaji v několika našich spřátelených podnicích.

Jako jedni z prvních jsme se v roce oslav zapojili do v Čechách zbrusu nového projektu nazvaného Bookstart – S knížkou do života. Cílem je podporovat vztah ke čtení i u nejmenších dětí, ale také přesvědčovat rodiče o tom, že jednou z nejdůležitějších věcí, jež mohou pro své děti a jejich vývoj udělat, je věnovat jim svůj čas a trávit ho (mimo jiné i) společným čtením. Dále chceme rodičům nabízet podpůrné služby knihovny, jako je orientace v nabídce kvalitní dětské četby či možnost sdílení zkušeností s ostatními rodiči.

Nabízíme pokračování dětského úspěšného projektu Lovci perel, nabité jsou naše fotokurzy, dále zveme zajímavé hosty např. v pořadech Vícehlasy či Spisovatelé do knihoven, s ukázkou zajímavých knih v projektu Čtení sluší každému častěji navštěvujeme klienty Městského ústavu sociálních služeb a spolupracujeme s různými organizacemi, místními spolky či neformálními sdruženími, např. se Jsme Strakonice aktuálně na listopad chystáme sérii workshopů a pořadů Dny poezie a mluveného slova. Podruhé jsme také úspěšně prožili Noc literatury – letos se mohli zájemci těšit z veřejného čtení v prostorách bývalé fary na hradě, v kultivovaném prostředí koncertního sálku ZUŠ či se výhledem z terasy na 3. hradním nádvoří pokochat západem slunce nad řekou Otavou.

Oblibě se stále těší cyklus přednášek z dějin našeho města regionálního historika pana Karla Skalického Strakonické příběhy, mající za sebou již čtyři desítky pokračování a napříč generacemi si získala např. oblibu akce Rande naslepo s knihou, při níž si zájemci každý rok k svátku sv. Valentýna půjčují knihu, kterou si rozbalí až doma.

Díky projektu Knihovna na cestách si zájemci již několik let mohou vypůjčit knihy, časopisy či jednoduché hry při letním provozu plaveckého stadionu.

A celoevropské aktivity směřující k oživení veřejného prostoru jsme podpořili projektem Miniknihovna (u restaurace Zavadilka na Podskalí) či Kniha do vlaku (knihovnička na nádraží). Nově jsme začali zásobovat také veřejnou knihovničku v Infocentru pro seniory. Všechny fungují na podobném principu – dáváme novou šanci knihám, které v knihovně již nemají využití.

Občanům zajímajícím se o témata ochrany životního prostředí a trvale udržitelného rozvoje nabízíme např. cyklus přednášek Zelené otazníky, kam zveme řadu odborníků, či kurzy veg(etari)ánského vaření. Pravidelně se také zapojujeme do úklidových akcí města.

Knihovna v číslech
- Nabízíme téměř 137 000 dokumentů (tedy knih, novin, časopisů, audioknih, e-knih, hudebních CD, filmů na DVD atd.)
- Ročně půjčíme kolem 240 000 dokumentů
- Navštěvuje nás 4217 čtenářů, z toho 1233 dětí do 15 let
- Ročně naše služby využije kolem 140 000 návštěvníků – z toho jich 66 000 přijde do knihovny, 24 000 navštíví naše akce a téměř 50 000 se samo obslouží přes internet (- z pohodlí domova lze kdykoliv zkontrolovat stav čtenářského konta, rezervovat knihy, prodloužit výpůjčky, najít knihy v katalogu)
- Ročně pořádáme přes 200 vzdělávacích i kulturních akcí
- 66 malým knihovnám regionu rozvezeme přes 13 500 svazků knih a poskytneme jim na 450 konzultací
-Týdně jsme veřejnosti k dispozici 44 hodin a výpůjční doba je (kromě oddělení pro děti) stejná i o všech prázdninách či mezi vánočními svátky

Již šestým rokem knihovna nabízí občanům možnost koupě regionálního farmářského zboží a řemeslných výrobků na farmářských trzích na Velkém náměstí. Stále je přitom kladen důraz na původ zboží a jeho kvalitu.

V rámci oslav chystáme dále tradiční setkání bývalých zaměstnanců, které je vždy milým zastavením se v obvyklém shonu a zavzpomínáním, jaké to bylo dřív… třeba když ještě nebyly počítače, natož internet, což si dnes už řada z nás jistě ani neumí představit.

Jakýmsi pomyslným vrcholem oslav by pak měli být pátek 14. a sobota 15. září, kdy chystáme páteční program na hradě a sobotní Vegetfest na Podskalí.

PROGRAM:

Pátek 14. 9. na hradě
Velké pódium:
14:30 Zahájení
16:15 Koncert kapely L Band
17:15 Vystoupení Pěveckého sboru Gymnázia Strakonice
19:00 Koncert kapely French Touch
20:30 Fuegnis – světelná show

Malé pódium:
14:35 Taneční vystoupení DDM Strakonice s pobočkou ve Vodňanech
15:00 Čiperkové – dětská kapela
17:45 Taneční vystoupení DDM Strakonice

Společenský sál Šmidingerovy knihovny Strakonice:
15:00 Komiksová dílna
18:00 Beseda se studenty filmové školy v Písku

3. hradní nádvoří
15:00 a 17:00 Drumcircle – bubnování v kruhu se Zdeňkem Drahošem

Šmidingerova knihovna Strakonice
16:00 a 17:00 Komentovaná prohlídka knihovny

Hradní safari
14:30, 16:30 a 17:30 Komentovaná prohlídka hradního safari

Doprovodný program:
Ukázky vaření a ochutnávky – Pavel Drdel – Sůl a řepa, malování hennou, Skauti dětem – venkovní aktivity pro děti, výstava fotografií místních autorů, tvořivé dílny a další aktivity pro děti ve spolupráci s Muzeem středního Pootaví Strakonice, občerstvení, bleší trh

Šance pro nové čtenáře: v den oslav je možné se registrovat do knihovny zdarma!

Sobota 15. 9., Vegetfest - Ostrov, Podskalí
14:00 – Jak zatočit s plýtváním potravinami (přednáška) - Lada Klimešová
14:45 – Adéla Jonášová - pop/folk České Budějovice
15:30 – Vegan sport club (představení a exhibice)
16:30 – Mlékárenský průmysl (přednáška) - Tereza Vandrovcová a Silvestr Vandrovec Špaček
17:15 – Petr Vachler - Mé veganství (beseda)
18:15 – Veganské rychlovky z kuchyně ZeměDar (ukázka přípravy) - Tereza Vandasová
19:15 – Rostlinná strava a bojové sporty - Jan Müller (beseda)
19:45 – Tisíc let od ráje - black/doom metal Brno
20:45 – Conoped - hardcore/punk Strakonice

Víte, že- Knihovna ve Strakonicích je jednou z nejstarších veřejných městských knihoven v Čechách a byla založena knězem Josefem Schmidingerem v roce 1843
- V areálu hradu sídlí knihovna již od roku 1949
- Jako jedna z prvních knihoven zavedla v roce 1970 i sobotní služby
- Osm počítačů s přístupen na internet může využít kdokoliv, tedy i nečlen knihovny
- V celé knihovně je k dispozici zdarma wifi připojení
- Přes 20 let máme zvukovou knihovnu pro nevidomé a slabozraké
- Knihovna má v současnosti oddělení pro dospělé, oddělení pro děti, studovnu, čítárnu, oddělení pro nevidomé, hudební oddělení, informační centrum pro neziskové organizace a Ekoporadnu, pobočku Za Parkem a oddělení základních knihovnických informací sloužící cca 80 malým městským a venkovským knihovnám regionu
- Pořádáme zdarma školení počítačové gramotnosti
- Knihovna vydává dva časopisy – pololetník Kamarád s tvorbou dětských čtenářů a elektronický měsíčník Kompost s environmentální tématikou
- Již osmým rokem pořádáme farmářské trhy
- Každé první úterý v měsíci rozvážíme knihy zájemcům, kteří mají problém se do knihovny dostavit sami
- V knihovně můžete platit i kartou
- Záznamy z cyklu besed Vícehlasy lze shlédnout na youtube

Autor: Petr Škotko

13.9.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 26 000 Kč Provozovatelé maloobchodních a velkoobchodních prodejen Vedoucí maloobchodní prodejny. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro maloobchodní prodejnu koberců ve Strakonicích, ul. Katovická 1402, NP Strakonice přijmeme ihned nebo po dohodě na HPP vedoucí/ho provozovny. Požadujeme ÚSO vzdělání, praxi v oboru nejméně 1 rok, ( v případě, že uchazeč prokáže své znalosti i bez předchozí praxe, není pak podmínkou ) . Dále od uchazečů očekáváme obchodní a manažerské dovednosti, samostatnost a flexibilitu, smysl pro odpovědnost, obchodní dovednosti, asertivní jednání a dobrý zdravotní stav. Nabízíme odpovídající mzdu vč. prémiového ohodnocení formou pohyblivých složek mzdy, příspěvky na stravné ve formě 100 Kč stravenek, pracovní poměr na dobu neurčitou a možnost seberealizace. Uchazeči, kteří projeví zájem o tuto pracovní nabídku zašlou své životopisy na e-mail personalni@breno.cz., nebo se mohou na volné pracovní místo informovat i u stávající vedoucí na prodejně. Vybrané uchazeče pak vyrozumíme o dalším postupu.. Pracoviště: Koberce breno, spol. s r.o.-044 strakonice, Katovická, č.p. 1303, 386 01 Strakonice 1. Informace: , . Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě pomocný 9 150 Kč Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě pomocný pracovník/ce v lahůdkářské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9150 kč, mzda max. 10500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se přípravu pro lahůdkářskou výrobu (vaření, loupání brambor, krájení zeleniny, smažení, apod). , Pracovní poměr na dobu určitou bude možno dle dohody prodloužit. Pouze pro osoby s I., II. a III. stupněm invalidity., KONTAKT: telefonicky Po-Pá 7:00-14:30hod., Tomanová Aneta, tel.: 730149461. Pracoviště: Calla int. spol. s r.o. - pracoviště radošovice, 386 01 Strakonice 1. Informace: Aneta Tomanová, +420 730 149 461. Zdravotnictví - Zdravotnictví Optometrista 30 000 Kč Optometristé optometrista. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme optometristu pro plánované otevření optiky ve Vodňanech. Požadujeme vysokoškolské vzdělání v oboru, nadšení pro osobní rozvoj a vzdělávání, ochotu poskytovat kvalitní služby za příznivé ceny. Nabízíme práci v příjemném prostředí, jednosměnný provoz, zvýhodněný nákup optických pomůcek, příspěvek na dopravu do zaměstnání, služební vůz, stravenky, finanční odměny za ekonomický růst prodejny., KONTAKT: Kosová Eliška, tel. 731903537, e-mail: doktoroptikgroup@seznam.cz. Pracoviště: Doktor optik group s.r.o.- pracoviště vodňany, nám. Svobody, č.p. 8, 389 01 Vodňany. Informace: Eliška Kosová, +420 731 903 537. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Hasič 90 Kč Hasiči podnikových sborů hasič - strojník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘP C+E podmínkou, NOV PO MV ČR výhodou, Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení. Pracoviště: Čz a.s. - pracoviště strakonice, Tovární, č.p. 202, 386 01 Strakonice 1. Informace: Roman Matásek, +420 383 342 209.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Holašovice slaví dvacet let v UNESCO.
16

K dvacítce v UNESCO si Holašovice nadělily 3D model

Kabelkový veletrh Deníku zavítal letos i do Písku.
30

Písecký Deník nabídl kabelky

Historické plachetnice mají své příběhy

Milevsko – Modely královen lodí od 16. do 19. století zapůjčil na výstavu do Milevského muzea František Horáček.

Bude rodeo

Hoslovice - Třetí sobota v měsíci 22. září bude v obci Hoslovice patřit nádherným koním a odvážným jezdcům.

Přijďte na sobotní vietnamský festival

České Budějovice - Festival vietnamské kultury a gastronomie se poprvé uskuteční v sobotu 22. září od 11 hodin na náměstí Přemysla Otakara II. A bude pestrý – nabídne jídlo, kulturu, poznání, zábavu. 

Čtyři body z I.A třídy putují na Strakonicko

Strakonicko – Páté kolo fotbalové I.A třídy přineslo na Strakonicko čtyři body Vodňany doma slavily proti Lokomotivě ČB, Junior bral pouze bod s Novou Vsí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT