Venčit psa na Višňovce v Miloňovicích? Ještě v polovině dubna, kdy na situaci upozornil Strakonický deník, to bylo kvůli smečce volně pobíhajících psů nemyslitelné. Dnes už se tam pejskaři nebojí. „Je to tady teď rozhodně lepší," zhodnotila obyvatelka obce Olga Medlínová.

Klid na válečné frontě si chválí i sama spolumajitelka psů Jaroslava Ševčíková. „Už se to tu uklidnilo. Ti staří, slepí a hluší psi sedí u chaty, ostatní mají dva výběhy," popsala. Právě kvůli nim se dostávala do ostrých konfliktů s místními lidmi i s myslivci. Ti dokonce rozvěsili po vsi i okolí cedule zakazující volný pohyb psů v honitbě pod pohrůžkou správního řízení. „Přichází doba srnčat, zajíci už jsou a psi ve smečce jsou lovci. Mám právo je zastřelit," konstatoval v dubnu majitel honitby Jan Bradáč. Ke krajnímu řešení naštěstí dojít nemuselo.

Že se psi už volně nepotulují potvrdil za občany i jejich starosta Pavel Novák. „Je to dobré. Lidi z obce mi říkali, že už dlouho žádného psa nepotkali. Je to i díky vám," řekl včera Strakonickému deníku.

Volně pobíhající psi sužovali Miloňovické několik let. Nepomohla ani policie, která případ několikrát řešila, ani pokuta u komise Městského úřadu ve Strakonicích.