Lidem ve městě už pomalu dochází trpělivost. Kdy už konečně něco uděláte s tržnicí u sv. Markéty? Ptají se rozhořčeně. Radnice původně slíbila nové stánky do konce loňského roku, teď to vypadá, že budou horko těžko v polovině toho letošního.
Na plochu, která byla zrekonstruovaná už vloni před srpnovým dudáckým festivalem, je pohled stále neutěšený. Nyní tam například stojí dva ubohé původní krámky a plátěný kiosek s uzeninami. To k nákupu neláká ani Květu Nováčkovou. „Zašla jsem tam dřív vcelku ráda. Ale teď? Vlastně ani nemám proč. Je to všechno nějak na dlouhé lokte," poznamenala.
Provizórium, tak nazývá současný stav i starosta Pavel Vondrys. Do doby, než další etapa proměny tržnice začne, pronajímá město plochu alespoň dočasně. Že tento stav trvá moc dlouho, si moc připustit nechce. „Neděláme jenom to. Brzy jsme sice věděli, jaké má být rozmístění stánků. Během podzimu jsme pak řešili, jaký má být konkrétní vzhled stánků. Projekt se podařilo připravit k výběrovému řízení na přelomu roku," dodal.
Firmy se mohou hlásit do 25. února. Pak bude záležet na tom, jak rychle stánky ta vybraná vyrobí. „Snad se u sv. Markéty objeví někdy v červenci až srpnu," přišel s novým příslibem starosta.
Předpokládaná cena je 4,2 milionu bez DPH. Přímo v rozpočtu peníze na stánky zatím vyčleněné nejsou. V podmínkách výběrového řízení je ale požadavek, že cena bude uhrazena v pěti ročních splátkách. To má pomoci uhradit nájemné ze stánků. 

Nový vzhled

Stánky mají mít moderní vzhled. Mají být pevné, ale přemístitelné, zateplené pro celoroční využití. Projekt počítá i s pultíky pro nárazový prodej a WC.

Roční anabáze tržnice ještě zdaleka nekončí

ržnice u kostela sv. Markéty byla v provozu už od 90. let. Nějakou dobu tam byly otevřené zastřešené stánky. Ty pak nahradily dřevěné uzavíratelné buňky. Ty tam byly až do doby, kdy bylo rozhodnuto o rekonstrukci tržnice.

Leden 2012
Tehdejší nájemce tržnice František Mach skončil. „Čím dál tím víc se to vzdalovalo směru mého současného podnikání," zmínil se. V pronájmu ji měl 15 let. Nejprve chtěla radnice tržnici znovu pronajmout. Pak se rozhodla ji zrekonstruovat. To mělo být hotovo do konce roku.

Duben 2012
Radnice už má jasno o základním vzhledu tržnice. Začínají přípravy na přestavbu. Prodej se tam má vrátit, alespoň provizorně, do dudáckého festivalu.

Červenec 2012
Do tržnice se pustily stavební stroje. Pryč už je původní nerovný povrch. Nyní bude plochu čekat nejen nová betonová zámková dlažba, ale i rekonstrukce a úprava sítí. Prodejní stánky se tam podle tehdejších slibů radnice měly objevit nejdřív na podzim.

Srpen 2012
Úpravu tržnice dělala akciová společnost Silnice Klatovy za 2,6 milionu korun včetně DPH. O dudáckém festivalu už se na tržnici vyhrávalo. Po dobu jeho trvání tam byly instalovány zapůjčené stánky ve stylu selského baroka.

Září 2012
Jaké stánky se na tržnici u kostela sv. Markéty objeví, radnice stále nemá jasno. Podle starosty Pavla Vondryse by měly být jen po obvodu, měly by mít jednotnou strukturu a tvořit protiváhu k Palackého náměstí. Měla by tam být možnost posezení a kromě stálých stánků by se tam měl najít i prostor pro příležitostný prodej. Otázkou zůstalo, jak by měly konkrétně vypadat. „Pokud jde o ty chaloupky, například k dudáckému festivalu se docela hodily, mělo to atmosféru," poznamenal starosta. Nebyl si však jist, zda by to fungovalo i jindy. Ani poradní sbor architekta města je nedoporučil.

Říjen 2012
Kdy se stánky na tržnici objeví, stále není jasné. Diskuze kolem vzhledu prodejních buněk pokračují.

Únor 2013
Radnice vyhlásila výběrové řízení na dodávku stánků. Po dokončení tržnice ji bude i nadále provozovat město.

Názor architektů

Tržnice v sousedství kostela sv. Markéty nikdy neměla být nastálo. Jen architekti tuto plochu vnímali různě. Nejprve se mělo za to, že by se tržnice měla znovu zastavět. A to nejen kvůli historické kontinuitě, ale i proto, aby sousednímu Palackého náměstí architektonicky nechyběla jedna strana. Naopak Josef Kiszka, který dělal studii proměny celého městského centra, byl toho názoru, že by celý prostor měl na Palackého náměstí navázat a prodloužit ho až ke kostelu.