Slavný loutkář se narodil ve Strakonicích. Do školy ale chodil právě v Mladějovicích. V objektu, dnes už bývalé školy, obec zřídila přístupný Skupův koutek s unikátními dokumenty z jeho života. "Jako desetiletý tady navštěvoval v roce 1903 dvoutřídní školu. Máme tady dokladované jeho vysvědčení a ve svých pamětech vzpomíná na toto období jako velice přínosné pro jeho další tvorbu. Protože se tu seznamoval s místními občany a ve svých příhodách si z nich poté dělal legraci," poznamenala starostka obce Čejetice Ivana Zelenková.

Policejní vyšetřování. Ilustrační foto
Někdo hodil do nádrže s vodou psa s cihlou u krku. Krutou smrt šetří policie

Loutku Spejbla vytvořil Skupa v roce 1920 podle jednoduchého náčrtku. Jméno vzniklo zřejmě jako složenina. "Jedna z verzí je, že jde o rodinný kryptogram, protože byl profesor matematiky a svůj původ zakódoval s tím, že S znamená z rodu Skupů, PE je maminčin Pepouš a J syn Josefa a zbylá písmena znamenají bude loutka," vysvětlil prasynovec Josefa Skupy Pavel. Hurvínek vznikl o šest let později. Originály loutek se zřejmě nezachovaly.

Podle Josefa Skupy je pojmenované i Mladějovické ochotnické divadlo, které dál naplňuje jeho tvůrčí odkaz. Prasynovec loutkáře Pavel zapůjčil obci rodinnou sbírku fotek a dalších dokumentů, které jsou k vidění ve stálé expozici v divadle.