Logo Deník na návštěvě.Zdroj: Deník

V roce 2006 se rozložitý strom probojoval do finále soutěže Strom roku a byl vyhlášen nejkrásnějším stromem na jihu Čech. Lípa měla namále během nebývalého sucha v roce 2015, ale Slaničtí dobrovolní hasiči ji jezdili zalévat, čímž ji udrželi při životě.

K lípě nově vede jabloňová alej, kterou nechal vysadit obecní úřad. V roce 2009, když Slaník slavil 650 let od první zmínky o obci, se lípa dostala i do nového obecního znaku a na obecní prapor. Zkrátka památný strom symbolizuje život v obci a místní jsou na něj patřičně hrdí.

Samotný vršek, na kterém Slanická lípa stojí, má podstatně starší a rovněž zajímavou historii. Původně pod ním vyvěral minerální pramen slané chuti, který dal celému místu jméno. U pramene se postavila kaple, o které se dochoval pozoruhodný záznam. Praví se v něm: „Kdo přijde ke slanické kapli a vloží do spár zdiva peníz, tomu se hned ve studánce objeví léčivá voda a poutník se může napít. Po chvíli se voda opět ztratí.“ Šlo tak zřejmě o předchůdce dnešních automatů na vodu. Pravdivost záznamu se podařilo ověřit v roce 1909.

Čerpáno z webových stránek obce Slaník