Věděli jste, že oblečení ve skříni vám neprožírají moli, ale upírek šatní? Podle autorky Malého lexikonu strašidel Vítězslavy Klimtové skřítci skutečně existují. „Žijí s námi od nepaměti. Poznala jsem je v roce 1967 v Jizerských horách," zmínila se včera při otevření své výstavy v kapitulní síni strakonického hradu.
Tvrdí, že v každém z nás skřítek nebo víla je. „Moje maminka byla víla. Proto to všechno znám," vysvětluje.
Všechny pohádky podle ní mají reálný základ. „Pohádky vznikly z lidových pověstí. Lidové pověsti jsou zase vzpomínky na časy minulé. Náš mozek má obrovskou kapacitu paměti, kterou umíme využít na dvacet procent. Zbylých osmdesát je pokladnice paměti, odkud se občas něco dostane ven. Když si to naši předci neuměli vysvětlit, vtiskli to do pohádek," vysvětluje Vítězslava Klimtová a dodává příklad: „Taková Šípková Růženka. To není nic jiného než hibernace. Nebo Poklad od Karla Jaromíra Erbena. Matka odejde s pokladem a zapomene na dítě, pro které se vrátí za rok a ono tam sedí živé a zdravé. To je přece jasná časová smyčka, kterou dnes zkoumá kvantová fyzika. A když se pozorně začtete do pohádek, poznáte i to, co bude," uzavírá.
Výstava pohádkových postav s názvem Pohádková země, do které vstoupíte skříní, se veřejnosti otvírá dnes a trvá do 18. října.

Vítězslava Klimtová

Vítězslava Klimtová se narodila v Praze v roce 1941, krajem jejího dětství jsou však severní Čechy. V Jablonci nad Nisou také maturovala na Střední umělecké škole bižuterní. Ve studiu pokračovala externě na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kterou ukončila v roce 1976. Jejími profesory zde byli proslulá textilní výtvarnice Ludmila Kybalová a malíř Jaroslav Nušl.
Napsala a ilustrovala téměř dvacítku knížek pro děti i dospělé. Ty vydává svým nákladem a prodává pouze na svých výstavách.
Vyrobila na tisíc loutek od výšky několika centimetrů až po loutky v životní velikosti. Velké množství loutek lze spatřit v Pohádkových zemích, další na různých stálých výstavách nebo v Potulné pohádkové zemi, která putuje křížem krážem po celé České republice i na Slovensku. Vystavovala ale i v mnoha světových zemích od Madridu po Moskvu.