V sobotu 10. března ve 14 hodin zde zde slavnostně otevírají přístavbu mateřské školy, která městys vyšla na téměř 28 milionů korun. Díky ní teď školka může přijmout o 45 dětí více. „Dosud jsme každoročně museli z kapacitních důvodů odmítat řadu dětí,“ uvedla Renata Škodová, ředitelka mateřské školy v Radomyšli.

Podle starosty městyse Luboše Peterky je na této investici vidět, jak se Radomyšl rozrůstá. "Počet obyvatel u nás stále roste. Lidem se u nás líbí, chtějí tady žít a vychovávat své děti," uvedl.Luboš Peterka.

O tom, že se školka dříve potýkala s nedostatkem prostor, svědčí i to, že vedle tří tříd v budově mateřské školy musel městys v minulosti zřídit i odloučené pracoviště se dvěma třídami v nedaleké základní škole. Před přístavbou se do objektu školky vešlo 60 dětí a do dvou tříd zřízených na místní základní škole dalších 35 dětí. „Z učeben a kabinetů na základní škole jsme si museli zřídit třídy pro naše předškoláky. Ale pro děti to nebyl problém, jen musely docházet do budovy školky na hřiště a na různé akce, třeba divadlo,“ upřesnila ředitelka a doplnila: „Někteří rodiče si naopak pochvalovali, že si jejich děti na základní školu lépe zvykli, když nastoupili do první třídy. Už školu znali.“
Ani s odloučeným pracovištěm na základní škole ale kapacita mateřské školky nestačila. „Museli jsme odmítat i tříleté děti. Nedovedu si představit, kam bychom bez přístavby dali děti v roce 2020, kdy budeme muset přijmout i dvouleté,“ dodala ředitelka.

Díky přístavbě se do budovy školky nyní vejde 105 dětí. Jako rezerva zůstanou k dispozici i dvě třídy na místní základní škole pro dalších 35 dětí. Ty se začnou zaplňovat zejména v okamžiku, kdy do školky nastoupí dvouleté děti. „Víme, že nyní nebudeme žádné děti odmítat, pokryjeme veškeré požadavky. To navýšení kapacity je opravdu velké. Už v březnu k nám nastoupí sedm dětí, které jsme museli odmítnout. Spolu s nimi budeme mít také od března o jednu učitelku více,“ dodala ředitelka. Pokud bude v budoucnu naplněna celková kapacita 140 dětí, tak školka přibere další tři učitelky. „Stavební práce probíhaly od června loňského roku do nynějška. Po celou tu dobu musely být děti provizorně v základní škole. Zpět do zvětšené budovy mateřské školky se vrátí 12. března,“ doplnil Otto Martínek ze společnosti G-PROJECT, která na přístavbu sehnala více než 25 milionů korun z evropských fondů a projekt řídila.

Spolu s přístavbou došlo i na úpravy na zahradě. Byly zde vysazeny tři nové jabloně a založeny tři bylinkové zahrádky. Děti se o ně budou starat, budou pozorovat, jak vše roste, na podzim budou sklízet jablka. A nakonec si vše i snědí. Na zahradě jsou také nové herní prvky.