Budova Obecných škol Masarykových, dnes známá jako Základní škola Františka Ladislava Čelakovského, byla v ulici Chelčického ve Strakonicích otevřena 21. června 1931. Do školy bylo tehdy zapsáno 530 dětí.

Na výstavbu školy byla v roce 1928 vypsaná architektonická soutěž, do níž bylo přihlášeno celkem sedmačtyřicet návrhů a z níž byl vybrán projekt pražského architekta Milana Babušky.
Spolu s budovou bylo upraveno i její okolí, vydlážděny ulice, vybudován parčík před školou a školní zahrada.
Ve dvoupatrové budově bylo 63 místností, sedm vestibulů, široké chodby, dvě schodiště, osm toalet, devět sprch, dvě dílny v suterénní části, kuchyně se spíží, kotelna, tělocvična s místností na nářadí, prádelna a sklepy. K tomu ještě náležel byt pro ředitele a školníka. Interiér si dodnes zachoval velkou část své původní podoby. Výrazným prvkem budovy je horizontální pás oken kombinovaný s vertikálním pásovým oknem schodiště.
Budova Masarykových obecných škol patří mezi nejrozsáhlejší stavby vzniklé ve Strakonicích v době první republiky. Přínosem této stavby byla především účelná a moderní dispozice s veškerým zázemím potřebným pro chod školy.
V lednu roku 1953 byl udělen škole čestný název Národní škola F. L. Čelakovského.
V posledních letech budova Chelčického prošla celkovou rekonstrukcí od základních stavebních úprav (nové sociální zařízení, rozvody elektřiny, výměna oken nová fasáda a další) až po modernizaci vnitřního vybavení.

Dnes se v budově ZŠ F. L. Čelakovského v Chelčického ulici vzdělávají děti od 1. do 5. ročníku. Ostatní chodí do budovy v ulici Jezerní, která byla otevřena v roce 1993.
Původní budově se tak logicky začalo říkat stará. To ale podle ředitelky školy Jaroslavy Kolesové není úplně přesné. „Stará není v žádném případě. Je jen krásně historická," zmínila při oslavách 80. let školy.
Základní škola F. L. Čelakovského vzdělává na pět set dětí a její specializací je rozšířená výuka jazyků. Vyučují tu anglický a německý jazyk, jako nepovinný jazyk pak nabízí francouzštinu.