Chtějí mít uklizeno tam, kde se pohybují. A tak se Základní škola Štěkeň již pátým rokem účastní celorepublikového projektu 72 hodin. Jedná se o tři dny plné dobrovolnických aktivit. Kdykoli během těchto 72 hodin (letos 13. – 16. října) a zároveň jakkoliv dlouho se dobrovolníci po celém Česku pustí do aktivit, které pomohou druhým, přírodě, či jejich okolí. „My se hodně soustředíme na úklid obce a okolí. Též každoročně vysazujeme stromy," říká ředitelka ZŠ Štěkeň Vladimíra Cimrhanzlová.
 

Kromě dobrého pocitu z vykonané práce dostávají žáci i drobné dary. Například děvčata ze sedmé třídy se chlubí tričky s nápisem Pomáhám, protože chci. „Dary ohledně projektu 72 hodin dostáváme každý rok, letos je to právě toto tyrkysové tričko," ukazuje Eliška Všetečková ze Sudoměře.

Podle ředitelky Vladimíry Cimrhanzlové se děti na akci těší: „Nezůstal mi tu nikdo, kdo by řekl: Já uklízet nepůjdu. Za ty roky jsou už zvyklé a ví, o co se jedná, proto přijdou i vhodně oblečené. Tady dostanou rukavice, pytle a ostatní pomůcky a vyráží čistit svět. S odvozem sebraného odpadu nám pomáhá Městys Štěkeň," usmívá se Vladimíra Cimrhanzlová.
 

Ovšem ne všude se jen uklízelo jako ve Štěkni. Dobrovolníci po celé republice mají naplánováno přes 570 akcí, jako například zkrášlování autobusových zastávek, či sběr kaštanů a někde i návštěvu seniorů.

Prvňáčci mají vlastní strom, o který se budou starat
V pátek 14. října si také v rámci projektu 72 hodin prvňáčci ze štěkeňské základní školy vysadili svůj první strom. „Dá se říci, že už je to tradice, už pět let sázíme strom s prvňáčky," říká ředitelka školy Vladimíra Cimrhanzlová.

Nadšení malí zahradníci měli spoustu otázek, například co je to za strom, kdo ho bude zalévat či kde mají stromy bývalí prvňáci, a tak ředitelka Vladimíra Cimrhanzlová a třídní učitelka Iva Loubalová musely zodpovídat všechny dotazy.

Děti z ostatních tříd celé dopoledne uklízely okolí školy a štěkeňské ulice. „Uklízíme odpadky, hrabeme listí, sázíme stromky a keře nebo čistíme studánky," vysvětluje sedmačka Anna Hynková a její spolužačka Aneta Breitová ji doplňuje: „Snažíme se uklidit přírodu a zlepšit životní prostředí tak, aby se nám tu lépe žilo. O tom tento celý projekt je."